REKLAMA

Czy numer księgi wieczystej można sprawdzić tylko w urzędach?

Trwający na rynku nieruchomości boom sprawia, że kupujący ma często bardzo mało czasu na weryfikację obecnych na nim ofert. Niewłaściwy wybór domu, mieszkania lub działki może wiązać się z bardzo poważnymi problemami i konsekwencjami nie tylko o charakterze finansowym. Z pomocą przychodzi numer księgi wieczystej, który umożliwia bardzo szybkie ustalenie wielu interesujących faktów o wybranej posesji lub działce budowlanej.

Numery ksiąg wieczystych: dlaczego warto zweryfikować KW?

Zakup nieruchomości – niezależnie od tego, czy ma służyć własnym celom mieszkaniowym, czy być elementem inwestycji – zawsze jest ważnym i kosztownym krokiem. Zbyt pochopne zawieranie umów wciąż jest częstym błędem, który może okazać się bardzo kosztowny. Z pewnością skrupulatnemu badaniu nie sprzyja jednak aktualny stan rynku nieruchomości.

Ten według danych GUS wprawdzie rozwija się w bardzo szybkim tempie, a liczba nowo wybudowanych mieszkań wynosi 5,7 na 1000 mieszkańców, co jest piątym wynikiem w UE, jednak według danych Ministerstwa Rozwoju z 2020 roku deficyt lokalowy wciąż wynosi około 641 tys. mieszkań. Jednocześnie aż 84% Polaków zamieszkuje w nieruchomościach własnościowych, a jedynie 16% decyduje się na wynajem.

Numer księgi wieczystej pozwala na szybkie sprawdzenie najistotniejszych informacji o wybranej nieruchomości. W serwisie Blog Kredytowy można szybko dowiedzieć się, gdzie sprawdzić numer księgi wieczystej bez konieczności udawania się do urzędu – https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/.

Jak odnaleźć numer księgi wieczystej?

Wykorzystywany w Polsce system ksiąg wieczystych jest bardzo intuicyjny. Pełnią one funkcję identyfikatorów poszczególnych nieruchomości, przypominając pod tym względem numery PESEL posiadane przez obywateli. Sam nr księgi wieczystej staje się wobec tego przepustką do informacji o stanie domu, mieszkania czy działki.

Oczywiście najprostszym sposobem jego uzyskania jest zwrócenie się do sprzedającego lub pośrednika. Zdarza się jednak, że nie chcą udzielić takiej informacji. Wówczas można wystąpić na ścieżkę formalno-prawną. W tym celu należy zwrócić się do odpowiedniego sądu wieczystoksięgowego lub urzędu gminy.

Niestety, nie zawsze pozwoli to na uzyskanie dostępu do dokumentów, ponieważ z perspektywy urzędników ważne jest wykazanie się interesem prawnym, a sama chęć zakupu nie musi być za taki uznana. Istnieją jednak szybsze i pewniejsze sposoby.

Sprawdzanie numeru księgi wieczystej krok po kroku

Numer księgi wieczystej w łatwy sposób uda się również uzyskać na podstawie samego adresu nieruchomości. W tym celu należy skorzystać z usług portalu wyspecjalizowanego w wyszukiwaniu numerów ksiąg wieczystych.

Po wskazaniu adresu użytkownik pozna nie tylko numery ksiąg wieczystych, ale będzie mógł też uzyskać natychmiastowy dostęp do treści dokumentów. Dzięki temu uda się zaoszczędzić sporo czasu i nie będzie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ wszystkie działania z tym związane można wykonać przez internet.

Czego dowiesz się dzięki księdze wieczystej?

Sprawdzanie numeru księgi wieczystej powinno być podstawowym elementem procesu weryfikacji oferty. W ten sposób szybko udaje się ustalić szereg informacji kluczowych z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Przede wszystkim możliwe jest potwierdzenie danych właściciela nieruchomości oraz jej charakterystyki (w tym np. powierzchni, przeznaczenia, pomieszczeń).

Niezwykle ważne dane dotyczą także potencjalnych obciążeń prawnych. Warto zapoznać się z zapisami widniejącymi w dziale III i IV, aby przekonać się, czy np. nie istnieją zapisy dotyczące hipoteki lub umów dożywocia. Zaniechania w tym zakresie często mają bardzo poważne konsekwencje, a nieświadomi nabywcy mogą ponosić przez długie lata dodatkową odpowiedzialność z tego tytułu. Księgi wieczyste dostępne online pozwalają na uniknięcie takich błędów.

Czy numer księgi wieczystej można sprawdzić tylko w urzędach

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

13-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: