REKLAMA

Ćwiczenia strażaków i próbna ewakuacja w Szkole Podstawowej nr 2 w Przysietnicy (ZDJĘCIA)

PRZYSIETNICA / PODKARPACIE. Realizując obowiązek wynikający z § 17 ust 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), Państwowa Straż Pożarna z Brzozowa w dniu 13 kwietnia 2018 r.  przeprowadziła w Szkole Podstawowej nr 2 w Przysietnicy próbną ewakuację.

Zakres i przebieg działań został wcześniej uzgodniony z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie st. kpt. Jackiem Kędrą. Cała akcja przebiegała w następujący sposób:

W bibliotece szkolnej dochodzi do zaprószenia ognia. Zapaleniu ulegają zbiory biblioteczne szkoły w tym czasopisma i książki. Całe pomieszczenie jest zadymione. Gaszenie podręcznym sprzętem gaśniczym jest nieskuteczne. Dyrektor szkoły zarządza ewakuację wszystkich osób z budynku. Woźny konserwator trzykrotnym dźwiękiem dzwonka ogłasza w szkole alarm. W tym samym czasie dyrektor, dzwoniąc na numer 998, powiadamia straż pożarną o rozprzestrzeniającym się w szkole pożarze. Uczniowie pod opieką nauczycieli oraz pracownicy szkoły, zachowując zasady bezpieczeństwa, zawarte w Procedurze ewakuacji szkoły, szybko i sprawnie opuszczają drogami ewakuacyjnymi budynek szkoły. Udają się w bezpieczne miejsce obok szkolnego boiska. Tam szkolna sekretarka zbiera informacje o stanie ewakuowanych osób. Okazuje się, że brakuje wśród ewakuowanych pani bibliotekarki, która najprawdopodobniej, ratując księgozbiór, uległa zaczadzeniu i została w pomieszczeniu biblioteki. Jako pierwsi na teren szkoły przyjeżdżają strażacy z OSP Przysietnica. Tuż za nimi docierają strażacy z Brzozowa. Cała akcja ratownicza przebiega sprawnie. Nieprzytomną  panią bibliotekarkę, z objętego pożarem rejonu, strażacy wynoszą na noszach na zewnątrz  i udzielają jej pierwszej pomocy.

Na szczęście były to wyłącznie ćwiczenia, które miały na celu utrwalenie zasad postępowania społeczności szkolnej w przypadku realnego zagrożenia pożarowego. Istotne jest, aby każdy uczeń i pracownik szkoły znał procedury dotyczące zachowania się w przypadku ogłaszania w szkole alarmu.

Po przeprowadzonej akcji ratowniczej i odwołaniu alarmu uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem wozów strażackich oraz zadawali strażakom pytania dotyczące ich pracy.

Na zakończenie pani dyrektor Jadwiga Ścibor  podziękowała strażakom z OSP Przysietnica i KP PSP Brzozów za pomoc w ratowaniu życia ludzi imienia szkoły. Zaś wszystkim ewakuowanym za sprawnie przeprowadzoną ewakuację.


Autor zdjęć – st. kpt. Jacek Kędra

źródło: serwis internetowy gminy Brzozów / autor: ET

26-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
cwiczenia-strazakow-i-probna-ewakuacja-w-szkole-podstawowej-nr-2-w-przysietnicy-zdjecia-00e7ts