REKLAMA

16. edycja „Salamandry” rozstrzygnięta! (ZDJĘCIA)

HUMNISKA / PODKARPACIE. Pod honorowym patronatem burmistrza Brzozowa Józefa Rzepki, już po raz szesnasty Szkoła Podstawowa Nr 2 w Humniskach we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyroda Salamandra była organizatorem Regionalnego Konkursu Przyrodniczo–Ekologicznego.

W szranki 24 kwietnia stanęło 74 uczniów reprezentujących 26 placówek oświatowych z powiatów: brzozowskiego, sanockiego, krośnieńskiego i jarosławskiego. Konkurs otworzyła dyrektor SP Nr 2 w Humniskach Małgorzata Woźniak, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia w rywalizacji konkursowej.

Tegoroczna edycja dotyczyła płazów i gadów Polski. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części uczniowie mieli do napisania test składający się z 24 pytań zamkniętych, po którym komisja konkursowa wyłoniła 10 uczestników. Z tych osób wybrano 5 finalistów, którzy przeszli do finiszu. Ich zmaganiom przyglądała się licznie zgromadzona widownia, na której zasiedli przedstawiciele sponsorów: burmistrza Brzozowa Józefa Rzepkę reprezentował naczelnik Wydziału Edukacji, Polityki Społecznej i Zdrowia Stefan Szarek, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów Andrzej Dąbrowski, dyrektor Podkarpackiego Banku Spółdzielczego Oddział w Brzozowie Janusz Matus, wiceprezes zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie Bożena Bieńczak oraz firmę Polikat reprezentowała Sabina Szałajko-Tomczewska.

Zagadnienia konkursowe zarówno podczas testu, jak i w finale były bardzo trudne. Uczniowie musieli między innymi rozpoznać płazy i gady na podstawie zdjęć, wydawanych odgłosów,a także wykazując się znajomością wielu detali z ich życia. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy.

Podkreślić należy, że konkurs wpisany jest na listę Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie do wykazu konkursów i zawodów, które mogą być wymienione na świadectwie i które są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Tym bardziej, cieszy organizatorów, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie udziałem w nim.

Oceny wypowiedzi uczestników dokonywała komisja złożona z nauczycieli przyrody i biologii w składzie: Jerzy Krzysztyński, Anna Piegdoń, Danuta Ziemiańska i Ryszard Piecuch – przewodniczący. Wynikiem jury, triumfatorem konkursu już po raz trzeci z rzędu został Jakub Wójcik reprezentujący SP Nr 1 w Brzozowie. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Cyparski również z brzozowskiej podstawówki, zaś trzecie miejsce zajęła Kinga Macior ze SP Nr 1 w Domaradzu.

Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy najlepszym przyrodnikom w imieniu burmistrza Brzozowa Józefa Rzepki – głównego fundatora nagród wręczył naczelnik Stefan Szarek w asyście dyrektora humniskiej szkoły Małgorzaty Woźniak. Osobne podziękowanie otrzymali też opiekunowie oraz przedstawiciele sponsorów. Nagrodzeni zostali także finaliści przeglądu fotograficznego Przyroda w czterech porach roku. Spośród aż 79 nadesłanych zdjęć, komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Woźniak, Małgorzata Krzysztyńska, Marta Władyka i Anna Brodzicka-Woźniak wyłoniła 3 laureatów i przyznała 7 wyróżnień. W tym roku po raz pierwszy nagrodzono też nauczyciela – opiekuna ucznia, który wygrał przegląd. Odebrała je Danuta Ziemiańska.

Laureaci:

Natalia Mędrek SP we Wzdowie Pora karmienia
Julia Kielar SP Nr 2 w Humniskach W ukryciu
Paweł Kobiałka SP Nr 2 w Golcowej Tropem błękitnego ślimaka

Wyróżnienia:

Kamil Matus SP w Brzozowie Górski potok
Weronika Florczak SP w Górkach Sople
Karolina Stemulak SP w Brzozowie Niedźwiadek
Izabela Ząbek SP Nr 2 w Golcowej Motyl
Natalia Mikoś ZS Nr 1 w Golcowej Kamienisto-wodna ścieżka
Emilia Sieniawska SP w Jasionowie Leśne skarby
Ida Stępień SP w Grabownicy Starzeńskiej Bieszczadzkie prerie

Na podkreślenie zasługuje coroczna doskonała organizacja konkursu nad którą czuwają dyrektor SP Nr 2 w Humniskach Małgorzata Woźniak oraz pedagodzy:  Małgorzata Krzysztyńska – nauczyciel, a zarazem prezes I Oddziału Galicyjskiego Towarzystwa SALAMANDRA, Jerzy Krzysztyński, Anna Mazur, Anna Brodzicka-Woźniak i Marta Władyka.

Organizatorzy dziękują wszystkim pasjonatom przyrody, nauczycielom i uczniom za czynny udział w konkursie, a także sponsorom za hojność i wspieranie działalności szkoły. Szczególne podziękowania składają burmistrzowi Brzozowa Józefowi Rzepce za honorowy patronat nad konkursem.

źródło: serwis internetowy gminy Brzozów / autor: np

26-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
16-edycja-salamandry-rozstrzygnieta-zdjecia-00e7ts