REKLAMA

Cięcie strumieniem wody — czy można w ten sposób obrabiać wrażliwe tworzywa, jak szkło?

Zapewne niejedna osoba mająca na co dzień do czynienia ze szkłem, zastanawia się jak ciąć szkło hartowane? Tradycyjne narzędzie wymagają skupienia i zachowania niezwykłej precyzji manualnej. Co więcej, rzadko kiedy cięcie przynosi oczekiwane rezultaty. Szkło to niezwykle wymagające tworzywo. W ostatnim czasie dosyć dużą popularnością cieszą się maszyny do cięcia wodą. Wykorzystuje się je w przypadku większości tworzyw. Czy cięcie wodą sprawdzi się także w przypadku szkła?

Czy cięcie strumieniem wody jest bezpieczne dla szkła?

Cięcie wodą daje możliwość niezwykle precyzyjnej obróbki materiałów. Zapewniając wysoką jakość cięcia wodą, można być spokojnym o strukturę szkła. Do przecięcia materiału dochodzi tylko w pożądanych miejscach. Jak zapewnić najwyższą jakość przeprowadzanego procesu cięcia?

Przede wszystkim cięcie strumieniem wody należy wykonać profesjonalną maszyną, którą można kupić na przykład w Eckert.com.pl. Ponadto, wykonawca powinien doskonale wiedzieć, jak ciąć szkło hartowane lub zwykłe. Innymi słowy, wymagana jest fachowa wiedza i niebagatelne doświadczenie. Dotyczy to zresztą obróbki wodnej każdego materiału, nie tylko szkła, ale też choćby cięcia metalu wodą.

Warto podkreślić, że cięcie wodą jest bardzo precyzyjnym procesem. Wykorzystuje się w nim bardzo duże ciśnienie strumienia wody. W przypadku materiałów lżejszych sama woda wystarczy, by dokładnie obrobić tworzywo. Materiały twardsze potrzebują jednak dodatkowego wsparcia w postaci specjalnego ścierniwa, nazywanego garnetem.

Nie ma jednak obawy, że ścierniwo spowoduje jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. Również w tym przypadku warunkiem powodzenia jest fachowość wykonawcy cięcia oraz najwyższa jakość maszyny.

Jak ciąć szkło hartowane i czym ono jest?

Poza zwykłym szkłem, cięciu wodą poddaje się również szkło hartowane. Proces przebiega tak samo jak w przypadku tradycyjnego szkła, choć potrzebna jest większa moc urządzenia. Dlaczego? Z tego powodu, że tego rodzaju szkło jest twardsze. Warto w tym miejscu wyjaśnić, czym jest ten typ szkła.

Chyba każdy użytkownik telefonu słyszał o czymś takim, jak szkło hartowane. Służy ono do ochrony ekranów telefonów komórkowych. Jednak jest to tylko jedno z jego wielu zastosowań. Mowa o szkle, które za sprawą procesu hartowania, czyli specjalnej obróbki cieplnej, zostało wyraźnie wzmocnione. Staje się ono wtedy odporne na zarysowania, przecięcia i większość pozostałych uszkodzeń mechanicznych.

Szkło hartowane charakteryzuje się nawet do 7 razy większą twardością niż tradycyjne szkło. Jeśli już dojdzie do rozbicia wzmocnionego szkła, efekty są spektakularne. Przeważnie szkło hartowane nie rozpada się na duże i ostre odłamki, ale zmienia się w drobne i tępe kawałki. Duża twardość sprawia, że szkło hartowane jest bardzo trudne w obróbce.

Cięcie wodą innych materiałów

Technologia waterjet daje możliwość niezwykle precyzyjnej obróbki praktycznie dowolnego materiału, bez względu na jego strukturę czy wielkość. Bardzo popularne jest np. cięcie metalu wodą, cięcie wodą kamieni naturalnych (w tym granitu i marmuru) czy wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Cięcie strumieniem wodny sprawdzi się także w przypadku tak szlachetnego materiału, jakim jest diament.

Z bardziej przyziemnych tworzyw można wskazać na aluminium, stal nierdzewną, papier, drewno, gumę, ceramikę oraz piankę. Skuteczność cięcia materiału zależy od doboru właściwego urządzenia oraz techniki.

brzozow24

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

30-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: