REKLAMA

Nie daj się zwieść internetowym oszustom

PODKARPACIE. Policja przestrzega przed fikcyjnymi sklepami internetowymi. Zachowajmy czujność, szczególnie w okresach przedświątecznych, kiedy często zdarza się nam robić internetowe zakupy na ostatnią chwilę. Nie dajmy zwieźć się „atrakcyjnym” ofertom.

W okresach wzmożonych zakupów, jakimi bez wątpienia są Mikołajki, czy Święta Bożego Narodzenia, w sieci Internet możemy spotkać się z ofertami zakupów, które bez wątpienia są ofertami bardzo atrakcyjnymi, uwzględniającymi różnego rodzaju rabaty, obniżki, bonusy, dodatki.

Są to promocje, które mają zachęcić potencjalnych klientów do zakupów i z całą pewnością są zachęcające, jednak jednocześnie powinny stanowić swego rodzaju sygnał ostrzegawczy. Zanim w szale zakupów zdecydujemy się wydać nasze pieniądze, powinniśmy dochować staranności w ustaleniu czy dana oferta jest prawdziwa, czy podmiot oferujący towar w atrakcyjnych cenach rzeczywiście istnieje i prowadzi działalność gospodarczą. W tym celu warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie oferty. Po pierwsze:

– sprawdzić, czy na stronie internetowej zawarte są dane teleadresowe podmiotu tj. jego nazwa (czasami imię i nazwisko właściciela) adres, dane w postaci NIP, REGON, nr telefonu, faxu, adres poczty email
– przeprowadzić analizy rynku – porównania w innych sklepach ceny wybranego towaru, czy nie odbiega ona w drastyczny sposób od średnich cen rynkowych
w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej sprawdzić podmiot w rządowych rejestrach, działających w sieci Internet, tj.
– Krajowy Rejestr Sądowy Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzący rejestr prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek, oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – dla prowadzących działalność gospodarczą indywidualną
– zweryfikować opinie o sklepie bądź sprzedawcy na dostępnych stronach internetowych, np. ceneo.pl, opineo.pl itp. gdzie należy zwrócić uwagę na ilość opinii, czasokres ich zamieszczenia, oceny pozytywne, negatywne
– w miarę możliwości unikać przedpłat wybierać w miarę możliwości opcję płatności przy odbiorze towaru (wysyłka za pobraniem)
– sprawdzić, czy połączenie ze sklepem jest dokonywane za pośrednictwem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia o czym świadczy określenie stosownego protokołu w adresie strony, powinno być „https://:” a nie http://, sprawdzenie ważności certyfikatu bezpieczeństwa dla danej witryny.

303-148719

Wydział do walki z Cyberprzestępczością

KWP

18-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
Inline
Inline