REKLAMA

BRZOZÓW: Kanon krajoznawczy woj. podkarpackiego (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. W Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbyło się Spotkanie Muzealne mające na celu promocję „Kanonu krajoznawczego woj. podkarpackiego”.

320-stronnicowa publikacja przedstawia atrakcje i zabytki województwa w układzie powiatowym (21 powiatów ziemskich i 4 grodzkie). Zawiera także informacje o Parkach Narodowych i Krajobrazowych na terenie Podkarpacia, opis niektórych szlaków turystycznych i krajoznawczych oraz podkarpackich odznak krajoznawczych. Wartym uwagi jest również Aktualny spis podkarpackich Muzeów i Izb Regionalnych – opracowany przez RPK PTTK Rzeszów.

Zebranych w sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza przywitał dr Mariusz Kaznowski – współautor zdjęć do publikacji, przedstawił prelegentów oraz omówił program spotkania.

Główni inicjatorzy publikacji Stanisław Polański oraz Andrzej Wesół wspólnie przedstawili ideę książki, opowiedzieli o jej powstawaniu, kształtowaniu i pracach przy publikacji.

Prace nad publikacją rozpoczęły się w 2012 r. Tekst był gotowy w 2015 r. Przez kolejne dwa lata uzupełniano, aktualizowano informacje i poszukiwano środków finansowych na wydanie książki. W bieżącym roku dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Podkarpackiego, udało się sfinalizować projekt, dzięki czemu 600 sztuk bezpłatnych publikacji znalazło się w starostwach powiatowych, instytucjach współpracujących przy projekcie, bibliotekach i oddziałach PTTK w całej Polsce. Województwo podkarpackie jest siódmym z kolei, które posiada tego typu opracowanie (pierwsze powstało w 2010 dla woj. wielkopolskiego). Opis tworzyli lokalni działacze, podobnie jak zdjęcia, jedynie nieliczne fotografie pochodzą z archiwów miejscowych instytucji. Łącznie w opracowanie materiału zaangażowanych było ok 80 społeczników, ponieważ autorzy nie otrzymywali z tyt. prac nad publikacją wynagrodzenia. Jak podkreślali prelegenci, w kanonie nie ma wszystkich atrakcji turystycznych, znajdują się tylko wybrane i posegregowane w ten sposób, by przedstawić je w sposób zróżnicowany i wydobyć charakter danego miejsca. Efektem tych mozolnych prac jest opis 200 miejscowości, 300 najciekawszych miejsc i ponad 360 zdjęć. Pozycja ta stanowi ciekawy przewodnik nie tylko dla osób przyjezdnych z innych regionów naszego kraju, ale także dla nas, mieszkańców poszczególnych miejscowości, gdyż nie zawsze jesteśmy świadomi ciekawych miejsc, które są tuż obok czy historii z nimi związanych.
Podczas spotkania wystąpili współautorzy wydawnictwa: Stanisław Polański, (sekretarz Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK w Rzeszowie) wygłosił prelekcję pt. Św. Albert na Roztoczu, w której przedstawił uroki trasy wycieczkowej zielonym szlakiem św. Alberta i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej otwartego 11 listopada 1990 r. Szlak długości 49 km, łączy siedziby dwóch gmin: Horyniec Zdrój i Narol. Biegnie od Horyńca Zdroju przez Nowiny Horynieckie, Rezerwat Przyrody „Sołokija”, „Dolinę Dunajecką”, „Dolinę Popową”, Józkową Górę, Werchratę, Monastyr, Wielki Dział, Jacków Ogród, Pizuny i Narol. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć zdjęcia poszczególnych miejsc oraz usłyszeć ciekawe historie z nimi związane.

Tytuł drugiego wykładu autorstwa Andrzeja J Wesoła, (kierownika Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Rzeszowie) brzmiał „Chatka Puchatka” i jego „rodzeństwo” w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Swoją uwagę autor skupił na historii obserwacyjnych obiektów wojskowych przeznaczonych później na schroniska, w tym „Chatki Puchatka”, powstałych w latach 50-tych. Podobne budynki z podobnym przeznaczeniem na terenach Bieszczad i Beskidu Niskiego było kilka, z czego przetrwała tylko tytułowa „Chatka Puchatka”. Po innych pozostały tylko fundamenty. Prelegent zaprezentował dokumenty z różnych okresów świadczące o ich istnieniu i funkcjach. Swoją uwagę skupił jednak na „Chatce Puchatka”.

Na koniec przyszedł czas na dyskusje i podsumowanie. Wśród zebranych gości, organizatorzy wylosowali pięciu szczęśliwców, którzy otrzymali bezpłatny egzemplarz, oraz rozdali kalendarze PTTK. Kanon krajoznawczy woj. podkarpackiego jest ciekawą propozycją dla osób, które w sposób atrakcyjny chcą spędzić wolny czas, poznać nowe miejsca lub odkryć te znane i lubią podróżować. Z tą publikacja z łatwością można zaplanować wyjazd jednodniowy, weekendowy czy nawet dłuższy.

Emilia Trześniowska

UM Brzozów

18-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
brzozow-kanon-krajoznawczy-woj-podkarpackiego-zdjecia-00e5js