Lokalizacja pomnika Józefa Piłsudskiego będzie kością niezgody w Brzozowie?


BRZOZÓW / PODKARPACIE. Starosta brzozowski Zygmunt Błaż z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wystąpił z inicjatywą budowy w Brzozowie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Radni miejscy zaakceptowali tę inicjatywę, ale zadecydowali o lokalizacji pomnika w miejscu innym niż wnioskował inicjator akcji.
Dorota Mękarska

O akcji starosta brzozowski poinformował już wójtów i burmistrzów gmin wchodzących w skład powiatu. Wystosowano również do nich zaproszenie do wejścia w skład Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Brzozowie. Kilku wójtów już propozycję starosty przyjęło.

Zgodnie z planami inicjatora pomnik miałby stanąć przed siedzibą władz gminy i powiatu przy ulicy Armii Krajowej, gdyż ta lokalizacja ma znaczenie symboliczne. To właśnie sprzed siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnego Brzozowskiego Domu Kultury, wyruszali mieszkańcy powiatu brzozowskiego do walki o wolną Polskę.

Władze miasta Brzozowa akcję poparły, ale zaproponowały inne lokalizacje. Miejsce wskazane przez starostę odrzucono. Dlatego też na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Brzozowie radni podejmowali decyzję w tej sprawie.

Wiceburmistrz Stanisław Pilszak poinformował, że radni wstępnie zapoznali się z tym tematem na posiedzeniu wspólnym komisji, ale na sesji otrzymali mapki z trzema proponowanymi lokalizacjami. Pierwsza odnosi się do skweru przy ul. Armii Krajowej, druga do terenu naprzeciwko kościoła przy ul. Mickiewicza, obok bloku „Koronek”, a trzecia do zbiegu ulic Staszica i Mickiewicza (za kioskiem z pieczywem).

28

Radny Stanisław Bednarz, który jako pierwszy zabrał głos w tej sprawie, uznał, że najlepsza byłaby druga lokalizacja. Z kolei Dorota Kamińska zainteresowała się, czy lokalizacje zaproponowane przez miasto zostały uzgodnione z wnioskodawcą, zwracając uwagę, że jego zamierzeniem było godne upamiętnienie Marszałka, a lokalizacja przy urzędzie jest prestiżowa. Złożyła wniosek, by radni wzięli jednak pod uwagę pierwotną propozycję starosty.

Wiceburmistrz Pilszak poinformował radnych, że decyzja o lokalizacji leży w gestii Rady Miejskiej, ale władze miasta Brzozowa są otwarte na różne rozwiązania. Zaznaczył też, że na tym etapie decyzja rady nie ma mocy uchwały, jest tylko przyjęciem stanowiska w tej sprawie.

Ostatecznie radni głosowali nad wnioskiem radnego Bednarza, optującego za drugą lokalizacją i wnioskiem radnej Kamińskiej. W głosowaniu pierwszy wniosek zyskał 15 głosów, natomiast drugi tylko 5.
Taka też propozycja lokalizacja wpłynęła wczoraj do Starostwa Powiatowego w Brzozowie od burmistrz Józefa Rzepki. Okazuje się jednak, że ta lokalizacja nie satysfakcjonuje starosty brzozowskiego.

Uważam, że najlepszym miejscem jest to, które wskazałem – podkreśla Zygmunt Błaż. – Tu nie chodzi tylko o pomnik Józefa Piłsudskiego, ale o oddanie hołdu tym młodym ludziom, którzy sprzed budynku „Sokoła” wyruszyli do walki. Nie przemawia do mnie argument, że w tym miejscu mogą powstać trzy miejsca parkingowe, dlatego będę się upierał przy mojej lokalizacji. Tym bardziej, że pan burmistrz wyraźnie napisał w piśmie do nas, że wyraża zgodę i że ta inicjatywa jest cenna. Zapraszam więc burmistrza Józefa Rzepkę do Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Brzozowie, bo jeszcze się nie zadeklarował. Nie chcę od miasta żadnych pieniędzy na budowę monumentu, liczę tylko na wydanie tej decyzji.


Komentarzy: 10 do “Lokalizacja pomnika Józefa Piłsudskiego będzie kością niezgody w Brzozowie?”

 1. Anonim pisze:

  Widać właśnie jakie problemy mają w starostwie. Panie starosto drogi robić, ratować szpital a nie pomniki stawiać. Czy to prawda że w szpitalu kilka oddziałów idzie do likwidacji? Czy to prawda że odchodzą od nas jacyś lekarze? Czy to prawda że szpitala nie stać na funkcjonowanie? To są realne problemy które nas interesują, a nie budowa jakiegoś pomnika. Jak nie macie pomysłów na zarządzanie powiatem to może czas pomyśleć o emeryturze.

 2. Brzozowiak pisze:

  Parking jest dużo bardziej potrzebny Ci nasi brzozowscy patriocy stawiali by pomniki i by sie przed nimi kłaniali a jeżeli chodzi o wydatkowanie środków budżetowych to fałsz i obłuda a to jest teraz nowoczesny patriotyzm

 3. Radny Rady Miejskiej pisze:

  Radni przychylni są budowie pomnika, ale proponują miejsce naprzeciwko brzozowskiej kolegiaty, które jest równie prestiżowa jak przy urzędzie. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego jak ważne są parkingi w Brzozowie. I w przyszłości chcielibyśmy aby Pan Starosta wyraził zgodę na rozbudowę miejsc parkingowych przed urzędem.

 4. ohoho pisze:

  Proponuję zwiększyć ilość paluszków do jedzenia!!!!Argumentuję to tym, że sesje trwają ponad 4 godziny ,a paluszków wystarcza tylko na 2 godziny.

 5. Wister pisze:

  Cel budowy pomnika marszałka jest niewątpliwie szczytny , ale sprawa parkingów jest równie ważna. Przyczyn braku parkingów jest wiele. Jedną z nich jest sprzedaż działki obok byłej siedziby policji , likwidacja parkingu na rynku oraz sprzedaż działki , na której kiedyś był planowany dworzec autobusowy , a wcześniej działki , na której obecnie jest plac targowy.
  Skoro działka wcześniej została sprzedana osobie prywatnej ,to obecnie Gmina prawdopodobnie musi płacić jej dzierżawę za wynajem pod plac targowy lub ponosić inną formę zadośćuczynienia?
  Co się tyczy budowy pomnika , to widać konflikt dwóch ośrodków władzy ,czyli Starostwa i Gminy.
  Pytanie , czy nie lepiej byłoby gdyby był jeden decydent?
  Co się tyczy braku parkingów , to należy stwierdzić , że jest to efekt krótkowzroczności i chciwości władzy.Wyprzedany majątek , zadłużenie na pokolenia i nadmierne zatrudnienie w urzędzie , czyli nadmierne koszty funkcjonowania tegoż urzędu.
  Co się tyczy skarbnika , to wygląda na to , że mamy do czynienia z wyjątkowym arogantem , może jest jakimś krewnym lub powinowatym burmistrza?

 6. Dobrze zorientowany pisze:

  Z tego co wiem to zadaniem skarbnika gminy i powiatu jest pilnowanie budżetu. Co do arogancji to Pan N. jest w błędzie. Trzeba miec w sobie choc odrobinę pokory. A tego Panu brakuje. Najprawdopodobniej Skarbnik gminy jest dalszą rodziną do vi-ce starosty z Borkówki. No ale jak spojrzymy głębiej do wszyscy jesteśmy Jedną Wielką Rodziną – Adami i Ewa i tak dalej. Np. Jarosław Kaczyński i Jego brat ŚP Lech…

 7. Paluszki pisze:

  Zgadzam się w zupełności. Paluszki powinny byc w porcjach dwukrotnie większych

 8. paluszki 2 pisze:

  Zamawiam dla wszystkich. Najlepiej z sezamen

 9. chrupki pisze:

  Ja wolę chrupki kukurydzane

 10. yria pisze:

  Wydaje mi się, że miejsce na pomnik koło kościoła jest jak najbardziej reprezentacyjne.Sytuacja jest patowa, ponieważ burmistrz i starosta to dwie przeciwne opcje polityczne. A może okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości uczcić w inny sposób? Może pomysłodawca przeznaczy fundusze na młodzież lub na inne cele? Przypominam, że Marszałek był osobą skromną. Budowa pomnika jest pomysłem banalnym.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.