REKLAMA

Lokalizacja pomnika Józefa Piłsudskiego będzie kością niezgody w Brzozowie?

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Starosta brzozowski Zygmunt Błaż z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wystąpił z inicjatywą budowy w Brzozowie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Radni miejscy zaakceptowali tę inicjatywę, ale zadecydowali o lokalizacji pomnika w miejscu innym niż wnioskował inicjator akcji.
Dorota Mękarska

O akcji starosta brzozowski poinformował już wójtów i burmistrzów gmin wchodzących w skład powiatu. Wystosowano również do nich zaproszenie do wejścia w skład Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Brzozowie. Kilku wójtów już propozycję starosty przyjęło.

Zgodnie z planami inicjatora pomnik miałby stanąć przed siedzibą władz gminy i powiatu przy ulicy Armii Krajowej, gdyż ta lokalizacja ma znaczenie symboliczne. To właśnie sprzed siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnego Brzozowskiego Domu Kultury, wyruszali mieszkańcy powiatu brzozowskiego do walki o wolną Polskę.

Władze miasta Brzozowa akcję poparły, ale zaproponowały inne lokalizacje. Miejsce wskazane przez starostę odrzucono. Dlatego też na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Brzozowie radni podejmowali decyzję w tej sprawie.

Wiceburmistrz Stanisław Pilszak poinformował, że radni wstępnie zapoznali się z tym tematem na posiedzeniu wspólnym komisji, ale na sesji otrzymali mapki z trzema proponowanymi lokalizacjami. Pierwsza odnosi się do skweru przy ul. Armii Krajowej, druga do terenu naprzeciwko kościoła przy ul. Mickiewicza, obok bloku „Koronek”, a trzecia do zbiegu ulic Staszica i Mickiewicza (za kioskiem z pieczywem).

28

Radny Stanisław Bednarz, który jako pierwszy zabrał głos w tej sprawie, uznał, że najlepsza byłaby druga lokalizacja. Z kolei Dorota Kamińska zainteresowała się, czy lokalizacje zaproponowane przez miasto zostały uzgodnione z wnioskodawcą, zwracając uwagę, że jego zamierzeniem było godne upamiętnienie Marszałka, a lokalizacja przy urzędzie jest prestiżowa. Złożyła wniosek, by radni wzięli jednak pod uwagę pierwotną propozycję starosty.

Wiceburmistrz Pilszak poinformował radnych, że decyzja o lokalizacji leży w gestii Rady Miejskiej, ale władze miasta Brzozowa są otwarte na różne rozwiązania. Zaznaczył też, że na tym etapie decyzja rady nie ma mocy uchwały, jest tylko przyjęciem stanowiska w tej sprawie.

Ostatecznie radni głosowali nad wnioskiem radnego Bednarza, optującego za drugą lokalizacją i wnioskiem radnej Kamińskiej. W głosowaniu pierwszy wniosek zyskał 15 głosów, natomiast drugi tylko 5.
Taka też propozycja lokalizacja wpłynęła wczoraj do Starostwa Powiatowego w Brzozowie od burmistrz Józefa Rzepki. Okazuje się jednak, że ta lokalizacja nie satysfakcjonuje starosty brzozowskiego.

Uważam, że najlepszym miejscem jest to, które wskazałem – podkreśla Zygmunt Błaż. – Tu nie chodzi tylko o pomnik Józefa Piłsudskiego, ale o oddanie hołdu tym młodym ludziom, którzy sprzed budynku „Sokoła” wyruszyli do walki. Nie przemawia do mnie argument, że w tym miejscu mogą powstać trzy miejsca parkingowe, dlatego będę się upierał przy mojej lokalizacji. Tym bardziej, że pan burmistrz wyraźnie napisał w piśmie do nas, że wyraża zgodę i że ta inicjatywa jest cenna. Zapraszam więc burmistrza Józefa Rzepkę do Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Brzozowie, bo jeszcze się nie zadeklarował. Nie chcę od miasta żadnych pieniędzy na budowę monumentu, liczę tylko na wydanie tej decyzji.

03-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
Inline
Inline