REKLAMA
Gromek
REKLAMA

Ćwiczenia strażaków i próbna ewakuacja w Szkole Podstawowej nr 2 w Przysietnicy (ZDJĘCIA)

PRZYSIETNICA / PODKARPACIE. Realizując obowiązek wynikający z § 17 ust 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), Państwowa Straż Pożarna z Brzozowa w dniu 13 kwietnia 2018 r.  przeprowadziła w Szkole Podstawowej nr 2 w Przysietnicy próbną ewakuację.

Zakres i przebieg działań został wcześniej uzgodniony z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie st. kpt. Jackiem Kędrą. Cała akcja przebiegała w następujący sposób:

W bibliotece szkolnej dochodzi do zaprószenia ognia. Zapaleniu ulegają zbiory biblioteczne szkoły w tym czasopisma i książki. Całe pomieszczenie jest zadymione. Gaszenie podręcznym sprzętem gaśniczym jest nieskuteczne. Dyrektor szkoły zarządza ewakuację wszystkich osób z budynku. Woźny konserwator trzykrotnym dźwiękiem dzwonka ogłasza w szkole alarm. W tym samym czasie dyrektor, dzwoniąc na numer 998, powiadamia straż pożarną o rozprzestrzeniającym się w szkole pożarze. Uczniowie pod opieką nauczycieli oraz pracownicy szkoły, zachowując zasady bezpieczeństwa, zawarte w Procedurze ewakuacji szkoły, szybko i sprawnie opuszczają drogami ewakuacyjnymi budynek szkoły. Udają się w bezpieczne miejsce obok szkolnego boiska. Tam szkolna sekretarka zbiera informacje o stanie ewakuowanych osób. Okazuje się, że brakuje wśród ewakuowanych pani bibliotekarki, która najprawdopodobniej, ratując księgozbiór, uległa zaczadzeniu i została w pomieszczeniu biblioteki. Jako pierwsi na teren szkoły przyjeżdżają strażacy z OSP Przysietnica. Tuż za nimi docierają strażacy z Brzozowa. Cała akcja ratownicza przebiega sprawnie. Nieprzytomną  panią bibliotekarkę, z objętego pożarem rejonu, strażacy wynoszą na noszach na zewnątrz  i udzielają jej pierwszej pomocy.

Na szczęście były to wyłącznie ćwiczenia, które miały na celu utrwalenie zasad postępowania społeczności szkolnej w przypadku realnego zagrożenia pożarowego. Istotne jest, aby każdy uczeń i pracownik szkoły znał procedury dotyczące zachowania się w przypadku ogłaszania w szkole alarmu.

Po przeprowadzonej akcji ratowniczej i odwołaniu alarmu uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem wozów strażackich oraz zadawali strażakom pytania dotyczące ich pracy.

Na zakończenie pani dyrektor Jadwiga Ścibor  podziękowała strażakom z OSP Przysietnica i KP PSP Brzozów za pomoc w ratowaniu życia ludzi imienia szkoły. Zaś wszystkim ewakuowanym za sprawnie przeprowadzoną ewakuację.


Autor zdjęć – st. kpt. Jacek Kędra

źródło: serwis internetowy gminy Brzozów / autor: ET

26-04-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.