REKLAMA

Zobacz wzruszający film (Nie)Sprawni w obiektywie (VIDEO)

|

Zobacz wzruszający film (Nie)Sprawni w obiektywie (VIDEO)

(Nie)Sprawni w obiektywie to tytuł projektu realizowanego w październiku i listopadzie przez Fundację poMocni we współpracy z Gminą Brzozów, Środowiskowym Domem Samopomocy w Brzozowie oraz Brzozowskim Domem Kultury.

Ideą przedsięwzięcia było wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu Gminy Brzozów poprzez ich aktywizację oraz budowanie pozytywnego wizerunku i zmianę stereotypowego podejścia lokalnej społeczności.

Za zasadnością założeń projektowych stoi fakt, iż rokrocznie wzrasta liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Dla przykładu Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż depresja znajduje się na czwartym, po bólach kręgosłupa, anemii i chorobach płuc, miejscu wśród najbardziej powszechnych chorób. Do 2020 roku wysunie się na drugą pozycję, a do 2030 roku na pierwsze miejsce. Pomimo dużej powszechności zjawiska w społeczeństwie wciąż pokutuje obraz osoby z zaburzeniami psychicznymi jako niesamodzielnej, zamkniętej w sobie, niezaradnej, gorszej co przekłada się na ich izolację społeczną. Stąd niecodzienny pomysł na zaangażowanie uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowie do udziału w warsztatach filmowych, pozwalających zapoznać się z warsztatem pracy przed i z kamerą oraz produkcji spotu społecznościowego – filmu dokumentalnego.

Udział w warsztatach pozwolił uczestnikom na przećwiczenie elementarnych zadań aktorskich, w tym z pantomimy, pracę z tekstem poprzez analizę odgrywanych ról, zajęcia dykcyjne, formułowanie wypowiedzi werbalnych i niewerbalnych. Zajęcia te potrwały dwa dni i pozwoliły prowadzącym na wyłonienie odtwórców ról, przygotowanie scenariusza oraz rozdzielenie zadań w produkcji filmowej. Zdjęcia do filmu potrwały również dwa dni i przeprowadzone były w Galerii na Strychu Brzozowskiego Domu Kultury – z uwagi na walory panującego tam,niezwykłego „klimatu”. Dużym atutem działań projektowych było prowadzenie zadań przez profesjonalistów, członków Karpackiej Grupy Filmowej, w tym przez aktora oskarowego filmu „Syn Szawła” Kamila Dobrowolskiego.

Wszystkie zajęcia przebiegły z dużym zaangażowaniem i otwartością uczestników co można zauważyć szczególnie u bohaterów spotu, którzy ujmują swą autentycznością, pokazując równocześnie że podobnie jak przeciętny człowiek tak i oni mają swoje wady i zalety, przeżywają wzloty i upadki, dobre i złe chwile oraz towarzyszą im takie same emocje jak każdemu. Na ekranie widzimy m.in. łzy radości, smutku, wzruszenia… Premiera filmu na łamach internetowych mediów wypada w przede dniu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (obchodzony jest na całym świecie 3 grudnia), więc liczymy iż przełoży się to na jeszcze większe „wybrzmienie” problemu niepełnosprawności w naszej lokalnej społeczności.

Zachęcamy do obejrzenia spotu, życząc równocześnie refleksji podobnej do wypowiedzianej przez Annę Dymną „… a osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy….”.

Inicjatywa „(Nie)Sprawni w obiektywie ” jest współfinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Alicja Tomoń

Clipboard04

04-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
zobacz-wzruszajacy-film-niesprawni-w-obiektywie-video-7500