REKLAMA

Zmiana czasu już w ten weekend. Pośpimy dłużej

Zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z 30 na 31 października. Z czasu letniego przjedziemy na czas zimowy, a nasze zegary przesuną się z godziny 03:00 na godzinę 02:00. Zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje w całej Uni Europejskiej i zachodzi zawsze w ostatnią niedziele października.

the-eleventh-hour-gcceaee87f_640

Już w ten weekend przestawimy zegarki i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Wsród mieszkańców krajów Unii Europejskiej trwa jednak dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu. Istnieje grono zarówno sympatyków jak i przeciwników zaprzestania zmian czasu. Opinie są podzielone,a kilka z nich brzmi:
1. Dłuższy dzień to zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu, dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji, korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy np. branża budowlana, gospodarstwa rolne.
2. Dłuższy dzień może mieć wpływ na mniejszą ilość wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów.
3. Zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach.
4.Brak jednoznacznych wyników jeśli chodzi o oszczędność energii. W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji. Przykłady takie można mnożyć.

Pomimo, że Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego (wyrażony w Rezolucji z dnia 8.02.2018 r.), podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego (wyprzedzającego o godzinę standardowy czas strefowy) i związanych z tym zmian czasu, jak dotychczas nie zapadły ostateczne wiążące decyzje dotyczące odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy.

źródło: GUM, gov

29-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)