REKLAMA

Zdrowie masz we krwi. Profilaktyczne badania krwi brzozowskiej młodzieży

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Trzystu czternastu uczniom szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest powiat, Starosta Brzozowski sfinansował badania krwi. Badania profilaktyczne zostały przeprowadzone w ramach akcji „Razem przeciwko białaczce”, którą powiat realizuje od października ubiegłego roku.

Przebadani uczniowie to tegoroczni maturzyści oraz uczniowie kończący w bieżącym roku szkolnym szkołę zawodową. Wszystkie badania zostały bezpłatnie przeanalizowane i opisane przez doc. Andrzeja Plutę kierownika Oddziału Hematologii Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

W większości wyniki były prawidłowe, niemniej jednak u około dziesięciu procent uczniów wykryliśmy zmiany w morfologii krwi, które polegały na obecności anemii z niedoboru żelaza,zwłaszcza u młodych dziewczynek. Stosowne wskazania zostały napisane na wynikach i zalecono odpowiednie leczenie. Należy podkreślić, że wśród badań znalazło się kilka niepokojących wyników i bardzo dobrze się stało, że zostały one stosunkowo szybko wykryte. W ten sposób  – wdrażając leczenie w odpowiednim czasie – udało się uniknąć hospitalizacji tych młodych osób. To najlepszy dowód na to jak istotną rolę w zapobieganiu większości chorób odgrywa profilaktyka i potwierdza to zasadność przeprowadzenia takiej akcji wśród młodzieży – tłumaczy doc Pluta.

Uczniowie z prawidłowymi wynikami nie muszą w najbliższej przyszłości robić ich powtórnie, wystarczy, że powtórzą je za rok. Inaczej jest z uczniami, u których wykryto odstępstwa od normy. Ci uczniowie mają badania powtórzyć za trzy miesiące. Mogą to zrobić w poradni hematologicznej w Brzozowie i nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Morfologia będzie wykonana na koszt szpitala w ramach dokończenia akcji, po to, by ci uczniowie u których stwierdzono jakąś chorobę krwi w pełni zostali wyleczeni. Już sama liczba uczniów, którzy skorzystali z badań świadczy o tym jak pozytywnie pomysł został przyjęty.

Ostatnie badania krwi robiłem jeszcze na początku gimnazjum czyli jakieś 6 lat temu. Częściowo ze względu na brak czasu. Ale też dlatego, że nie myśli się o tym, jeżeli nic nie dolega – podkreśla Michał Kędra z I LO w Brzozowie.

Ponadto takie badania trochę kosztują – dodaje Oliwia Kij, również z I LO.

Szczerze mówiąc nie znam osób w swoim wieku, które takie badania sobie robią, choć uważam, że zdecydowanie warto. Jesteśmy w takim wieku, że już pasuje wiedzieć co nieco o sobie. Znać swój organizm – podkreśla tegoroczna maturzystka.

Oboje jednogłośnie twierdzą, że ta inicjatywa była potrzebna.

Gdyby nie pan Starosta, który nam to zaoferował i zasponsorował takich badań raczej byśmy nie zrobili. Myślę, że wyrażam tutaj zdanie kolegów i koleżanek. Nasz wiek zobowiązuje do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie, a badania krwi to podstawowy element oceny jego stanu – akcentuje Michał.

W każdej ze szkół, której uczniowie skorzystali z badań lekarze hematolodzy z brzozowskiego ośrodka przeprowadzili pogadanki tematyczne. Podczas tych spotkań młodzież dowiedziała się jakie objawy towarzyszą chorobom krwi, między innymi anemii czy białaczce, jakie są sposoby ich leczenia oraz w jaki sposób ograniczać niebezpieczeństwo zachorowania. Lekarze ostrzegali, jakie objawy powinny wzbudzać niepokój i na co zwracać uwagę.

Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim takie objawy jak szybkie męczenie się, zmniejszona tolerancja wysiłku, szczególnie w momencie, gdy do tej pory młody człowiek mógł pokonać większy dystans biegnąc czy pływając, a nagle nie jest to możliwe. Kolejnym objawem mogą być nawracające infekcje, które nie leczą się standardowo, nie reagują na leki oraz krwawienia, np. z nosa czy powstawanie różnego rodzaju wybroczyn na skórze. Jeżeli zaobserwowaliśmy takie objawy koniecznie należy zrobić badania krwi i skonsultować się z lekarzem – mówi lek. Jacek Krzanowski, który spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzozowie. W trakcie spotkań młodzi ludzie mieli okazję do indywidualnych spotkań z hematologami i skonsultowania swoich wyników badań. W I Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie lek. Beata Kumiega – Zastępca Kierownika Oddziału Hematologii w Brzozowie zwróciła uwagę na bardzo dojrzałą postawę uczniów i ich duże zainteresowanie tematem.

Zaangażowanie młodzieży jest zachwycające. Ilość pytań z sali świadczy o głębokim zainteresowaniu tematem. Są to młodzi ludzie, dotychczas nie chorujący a trzeba zaznaczyć bardzo poważnie podchodzący do tematu. Po prezentacji miałam kilka pytań indywidualnych o stan zdrowia. To takie proste poradzenie młodemu człowiekowi, gdzie ma się zgłosić z problemem i mam nadzieję, że zastosują się oni do udzielonych przeze mnie rad i nie pozostawią swoich problemów samym sobie – podsumowała spotkanie z młodzieżą lek. B. Kumiega.

Pogadankę tematyczną w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie przeprowadziła dr.n.med. Justyna Gil. Wszyscy lekarze biorący udział w akcji,mówiąc o leczeniu chorób krwi, zgodnie podkreślali ogromną rolę, jaką w tej kwestii odgrywają przeszczepy szpiku kostnego. Warto przypomnieć, że brzozowska młodzież z tą problematyką zetknęła się już nieco wcześniej, pod koniec ubiegłego roku, kiedy to bardzo licznie wzięła udział w rejestracji potencjalnych dawców szpiku, zorganizowanej przy Starostwie Powiatowym w Brzozowie w ramach akcji „Razem przeciwko białaczce”. Chętnych do rejestracji było ponad dwieście osób, większość stanowili ludzie bardzo młodzi, którzy udział w tej akcji potraktowali jako swoisty egzamin z dojrzałości społecznej.

Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili,do rejestracji w światowej bazie potencjalnych dawców szpiku, namawiała lek. Beata Kumiega.

Serdecznie zachęcam do zgłaszania się do tego typu rejestrów ponieważ pomagacie nam – hematologom, pomagacie pacjentom, a tak podsumowując macie szansę na uratowanie komuś życia. Są takie choroby hematologiczne, kiedy nie ma innego ratunku, pozostaje tylko przeszczep, a bez was, my jesteśmy bezsilni. Przeszczepienie szpiku jest formą leczenia, która daje szansę na wyleczenie i powrót do normalnego życia. Musicie zdawać sobie sprawę, że większość pacjentów z ostrymi białaczkami to ludzie młodzi, w waszym wieku lub niewiele starsi i normalne życie się im należy. Takie osoby są w naszym otoczeniu i nigdy nie wiadomo, czy takiej pomocy nie będzie potrzebował ktoś z naszych bliskich.

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie / Magdalena Pilawska

12-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
zdrowie-masz-we-krwi-profilaktyczne-badania-krwi-brzozowskiej-mlodziezy