REKLAMA

Zaćmienie Księżyca w Waszych obiektywach! Piękne zjawisko (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Z 16 na 17 lipca na niebie można było zaobserwować wyjątkowe zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca. Była to nie lada gratka dla miłośników astronomii. Zobaczcie zdjęcia nadesłane od naszych Czytelników!  

Zjawisko rozpoczęło się o 18:42, a zakończyło o 23:00. W tym czasie można było zaobserwować różne fazy częściowego zaćmienia – od półcieniowej do kulminacyjnej.

Tego typu „atrakcje” możemy obserwować średnio raz w roku. Czasem zdarzają się trzy zaćmienia Księżyca w ciągu roku, ale bywa i tak, że nie obserwujemy żadnego. Co ciekawe zasłonięcie naturalnej satelity Ziemi oglądamy częściej niż zaćmienie Słońca. Trwa ono również zdecydowanie dłużej i można go podziwiać bezpiecznie gołym okiem.

 

ZOBACZ FOTOGRAFIE OD INTERNAUTÓW

 

foto nadesłane: Krzychu; Krystyna Dżoń

 

 Warto dodać, że do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy Ziemia znajdzie się w linii prostej pomiędzy słońcem, a Księżycem w pełni, który wchodzi w stożek cienia Ziemi.

W XXI wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca. 85 całkowitych, 58 częściowych i 87 zaćmień półcieniowych.

Kilka dni po zaćmieniu Księżyca ma wystąpić również deszcz meteorytów! Zatem lipiec upływa nam pod znakiem astronomicznych spektakli!

 

źródło: Red., Wikipedia


17-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: