REKLAMA

Zaćmienie Księżyca w Waszych obiektywach! Piękne zjawisko (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Z 16 na 17 lipca na niebie można było zaobserwować wyjątkowe zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca. Była to nie lada gratka dla miłośników astronomii. Zobaczcie zdjęcia nadesłane od naszych Czytelników!  

Zjawisko rozpoczęło się o 18:42, a zakończyło o 23:00. W tym czasie można było zaobserwować różne fazy częściowego zaćmienia – od półcieniowej do kulminacyjnej.

Tego typu „atrakcje” możemy obserwować średnio raz w roku. Czasem zdarzają się trzy zaćmienia Księżyca w ciągu roku, ale bywa i tak, że nie obserwujemy żadnego. Co ciekawe zasłonięcie naturalnej satelity Ziemi oglądamy częściej niż zaćmienie Słońca. Trwa ono również zdecydowanie dłużej i można go podziwiać bezpiecznie gołym okiem.

 

ZOBACZ FOTOGRAFIE OD INTERNAUTÓW

 

foto nadesłane: Krzychu; Krystyna Dżoń

 

 Warto dodać, że do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy Ziemia znajdzie się w linii prostej pomiędzy słońcem, a Księżycem w pełni, który wchodzi w stożek cienia Ziemi.

W XXI wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca. 85 całkowitych, 58 częściowych i 87 zaćmień półcieniowych.

Kilka dni po zaćmieniu Księżyca ma wystąpić również deszcz meteorytów! Zatem lipiec upływa nam pod znakiem astronomicznych spektakli!

 

źródło: Red., Wikipedia


17-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)