REKLAMA

KROSNO: Wystawa malarstwa Marii Barud!

KROSNO: Wystawa malarstwa Marii Barud!
30-01-2023 / 30-03-2023
Krosno ( Krosno )
wstęp wolny

KROSNO. Od 30 stycznia w Galerii pod żyrandolem Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oglądać będzie można wystawę malarstwa Marii Barud. Na ekspozycję prac nieżyjącej już artystki składają się pejzaże Krosna, portrety czy martwe natury. 30 stycznia 2023 roku razem z rodziną i przyjaciółmi artystki zapraszamy do udziału w wernisażu. Data wystawy nie jest przypadkowa - właśnie w tym dniu malarka obchodziłaby swoje 100. urodziny.
RCKP Wystawa Maria Barud 2023 zajawka poziom
Maria Barud (1923-2002) - nasza ciocia, uzdolniona artystycznie, przez wiele lat rozwijała swój talent w naszym mieście. Marzenia o ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych pokrzyżowała wojna. Życie zmusiło ją do zajęcia się pracą i rodzicami. Zakład modniarski prowadzony przez ciocię przez wiele lat zasłynął artystycznymi wykonaniami różnych prac.

Każdą wolną chwilę poświęcała na malowanie. Miała ambicje malować jak najlepiej. W związku z tym zdobyła albumy o malarstwie, co w tamtych latach nie było łatwe, mówiła nam, że wydaje na to wszystkie zarobione pieniądze. Dzięki tym albumom pogłębiała swoją wiedzę na temat kunsztu malarskiego.

Uczestniczyła w kursach rysunku i malarstwa prowadzonych przez artystę plastyka Stanisława Kochanka z Domu Kultury „Górnik” w Krośnie. Związana była z tym miejscem przez wiele lat. Dla potrzeb teatru amatorskiego działającego w „Górniku” z dużymzaangażowaniem pomagała wykonywać kostiumy i scenografię. Bardzo to lubiła, często wspominała o współpracy z dyrektorem Łąckim i jego żoną.

Doskonaliła swój talent, uczestnicząc w plenerach i warsztatach plastycznych. Byłam z ciocią na jednym z nich we Wzdowie. Mogę powiedzieć, że atmosfera na takim plenerze jest fantastyczna i sprzyja tworzeniu.

Planowała na emeryturze poświecić się całkowicie malarstwu, niestety choroba i długotrwałe leczenie nie pozwoliło jej na to. Wystawą tą chcemy przybliżyć twórczość naszej cioci, która od urodzenia była związana z naszym miastem i pięknymi okolicami.
[Tekst: Jadwiga Dymińska]

Autorka posługiwała się różnymi technikami malarskimi. Na kursie w Szczyrku uczyła się malarstwa ludowego na szkle. Brała udział w konkursie organizowanym w Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenera w Zakopanem, gdzie uczyła się pod kierunkiem Hasiora, Fajkosza i Brzozowskiego. Jej collage były wystawiane na wystawie wymiennej w Düsseldorfie w 1956 roku. Za prace pt. „Szyb naftowy” otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Prac Plastycznych i Fotograficznych zorganizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 1962 roku.

Inne wystawy:

1962 - udział w wystawie problemowej w Pałacu Sztuki w Krakowie
1970 - wystawa indywidualna w Muzeum Okręgowym w Krośnie
1976 - udział w wystawie malarstwa z okazji XXX-lecia PRL w Muzeum Okręgowym w Krośnie oraz udział w dorocznych wystawach Mistrzów Cechowych w Słupsku
1978 - wystawa indywidualna w Dworze Karwacjanów w Gorlicach
1979-1999 - brała udział w Przeglądach Plastyki w KDK Krosno


Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria pod żyrandolem, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Wernisaż wystawy: 30 stycznia 2023, godzina 18.00
Wystawa czynna: od 30 stycznia do 30 marca 2023
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: wolny

źódło: materiały nadesłane
ZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ