REKLAMA

XII Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów!

XII Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów!
06-08-2022 / 06-08-2022
Komańcza ( Komańcza )
brak informacji

PODKARPACIE. 6 sierpnia 2022r. odbędzie się XII Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów.

plakat_rajd_jpg

Trasa rajdu: Pastwiska -Puławy- Tokarnia- Karlików- Komańcza

Program:

6:30 Msza Św.

7:30 Zbiórka pod Regionalnym Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach Wpisowe: 35,00 zł od uczestnika.

Zapewniamy 2 posiłki na trasie.

Informacje i zapisy:

Małgorzata Kosiarska, tel. 661 814 442
Płatność po dokonaniu zapisu przelewem najpóźniej do 3.08.2022r.

Na konto BS Rymanów: 87 8636 0005 2001 0016 1437 0001

tytułem: imię i nazwisko – darowizna na rajd

Przesłanie na 12 Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

 

Nie dało się utrzymać pokoju, który był tematem przesłania tegorocznego rajdu zimowego. Biorąc udział w rajdzie zimowym nie mieliśmy świadomości, że już za niespełna trzy tygodnie do Europy wróci wojna, wojna w stylu II wojny światowej. Wróciła i to za naszą polską miedzę, na ziemię naszych sąsiadów Ukraińców. Losy obu naszych narodów są na dobre i złe splecione od początków naszej państwowości. Przypomnijmy, że dopiero Kazimierz Wielki odzyskał dla Polski ziemię, którą biegnie nasz Rajd, a co wcześniej było przez niemal trzy wieki Rusią Czerwoną. Polska Chrobrego nie trwała tu długo.

I zdarzył się cud. Wraz z wybuchem wojny zdarzył się cud solidarności, cud chrześcijańskiej solidarności. Pisał o niej i mówił wielokrotnie ks. Karol Wojtyła, a później Jan Paweł II. Chodzi o solidarność, jaką Polacy okazali Ukraińcom uciekającym przed barbarzyńską agresją Rosji. Polacy podjęli Ukraińców nie jak uchodźców, lecz jak zamieszkałą nieco dalej rodzinę, której przytrafiło się nieszczęście. Tą odruchową, naturalną solidarnością Polacy zaskoczyli Ukraińców, Europę, która nie kryła dla nas podziwu, a być może i samych siebie.

W Orędziu na Światowy Dzień Pokoju z 1 stycznia 1987 roku papież Jan Paweł II pisał, że „Dążenie do przewagi gospodarczej, wojskowej czy politycznej kosztem praw innych narodów zawsze stanowi zagrożenie dla prawdziwego pokoju”. I ono się zmaterializowało. Na agresję Ukraińcy odpowiedzieli mężną walką, a Polacy solidarnością. W tym samym Orędziu Jan Paweł II pisał: „Tak, duch ludzki zdolny jest reagować i reaguje z wielką ofiarnością na cierpienia innych”. I apelował, aby ludzie wiary, zwłaszcza chrześcijanie tak właśnie postępowali. Przywoływał przy tym słowa Chrystusa przekazane nam w ewangelii św. Mateusza: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!”.

Ukazywał zarazem w tym orędziu przeszkody na drodze do solidarności. Chodzi tu, jak pisał Jan Paweł II, o te „postawy czy rodzaje polityki, które pomijają lub kwestionują podstawową równość i godność osoby ludzkiej, w szczególności zaś:

- ksenofobię, która zamyka narody same w sobie…,

- zamykanie granic w sposób samowolny i niesprawiedliwy…,

- ideologie głoszące nienawiść i nieufność…”.

Uczestnicy naszego Rajdu 2 K, wędrując po ziemi, w którą przez wieki wsiąkały krew i pot Polaków i Ukraińców (Rusinów), wierni słowom i myśli patronów Rajdu, powinni być szczególnie uwrażliwieni na potrzebę solidarności, o której tu mowa. Okazaliśmy wielkoduszną solidarność wobec naszych braci i sióstr w potrzebie („jesteśmy braćmi i siostrami w człowieczeństwie”, JPII) w pierwszych miesiącach wojny. Musimy w niej wytrwać tak długo, jak to będzie potrzebne, choć wiemy, że w miarę upływu czasu będzie z tym coraz trudniej. Jednocześnie nie możemy rezygnować z bogactwa urody życia. Jego sympatycznym przejawem jest nasz Rajd, już 12 (!). Niech niezmiennie nie opuszcza nas dobry duch i dobra forma, no i pamiętajmy o dobrych butach. Bez nich daleko nie zajdziemy.

W roku, organizatorzy czekają na uczestników Rajdu 6 sierpnia, g. 7.30, przed Domem Ludowym w Pastwiskach.

Roman Kuźniar

źródło: Samorządowy Portal Internetowy ZarszynZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ