REKLAMA

Wszystko o OC – jak znaleźć, jak kupić, jak zmienić

Wielu kierowców kupuje ubezpieczenie OC bez namysłu, chcąc jak najszybciej mieć ten problem z głowy. Nie zdają sobie sprawy z korzyści i ochrony, jakie daje obowiązkowa polisa, często nie wiedzą też, jak ją znaleźć i kupić. W niniejszym artykule wyjaśniamy te kwestie i piszemy o wszystkim, co powinieneś wiedzieć o OC.

Co to jest OC

OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którym obowiązkowo muszą być objęte wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce bez względu na rok produkcji, markę czy stan techniczny. Polisa przynależy do konkretnego auta i zapewnia ochronę każdemu, kto w danym momencie nim kieruje. Od czego chroni ubezpieczenie OC? Jak sama nazwa wskazuje, od odpowiedzialności cywilnej w razie wyrządzenia szkód w ruchu drogowym. Sprawdź od czego chroni ubezpieczenie AC na https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/

W praktyce z OC korzystają zarówno osoby poszkodowane przez kierowcę, jak i sam kierowca, który spowodował kolizję, stłuczkę czy wypadek. Z jego punktu widzenia obowiązkowe ubezpieczenie stanowi gwarancję, że nie będzie musiał opłacać z własnych pieniędzy szkód wyrządzonych przez siebie. Z kolei poszkodowani mają pewność, że z OC sprawcy otrzymają odszkodowanie.

Jak więc widać, OC nie jest wyłącznie sposobem na wyciągnięcie od kierowców pieniędzy, lecz rzeczywistym ubezpieczeniem, które zarówno dla sprawcy szkód, jak i osób poszkodowanych okazuje się zbawienne w razie kolizji, stłuczki czy wypadku. Chociażby dlatego warto je posiadać. Nie można jednak zapominać, że właściciel auta bez OC naraża się na wysokie grzywny, które mogą sięgać nawet 3 tys. zł.

Jak znaleźć i kupić

Istnieją dwie sprawdzone metody na znalezienie i kupienie OC – u agenta ubezpieczeniowego lub za pośrednictwem Internetu. Korzystając z usług agenta, otrzymujesz merytoryczne wsparcie i możesz wyjaśnić wszystkie niezrozumiałe kwestie ze specjalistą w dziedzinie ubezpieczeń. Musisz jednak do niego dotrzeć, co zajmuje wiele czasu. Tego problemu nie ma w przypadku kupowania OC przez Internet, w czym bardzo pomocne są specjalne porównywarki ubezpieczeniowe, która pozwalają w kilka minut znaleźć najtańszą polisę dopasowaną do indywidualnych kryteriów.

Jak i kiedy zmienić

OC można zmienić tylko w trzech sytuacjach:

  • aktualna polisa traci ważność;
  • nabyłeś auto z ważnym OC i chcesz kupić nową polisę;
  • kupiłeś nową polisę OC, ale nie wypowiedziałeś starej.

W celu zmiany polisy konieczne jest wypowiedzenie umowy OC (więcej informacji na: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/zmiana-towarzystwa-zapomnij-o-pisemnym-wypowiedzeniu/), które należy dostarczyć obecnemu towarzystwu przed wygaśnięciem bieżącego ubezpieczenia. Zanim straci ono ważność, trzeba zakupić nową polisę, ponieważ nawet jeden dzień bez OC może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Car accident

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

03-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: