REKLAMA

WOT będzie tworzył grupy niszczycieli czołgów. Do dyspozycji nowoczesna broń (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Dziś, 17 czerwca, w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu zakończył się kurs zorganizowany dla instruktorów, operatorów i techników uzbrojenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Po raz pierwszy w Wojsku Polskim podczas ćwiczenia terytorialsi, w tym żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonali strzelanie z PPK JAVELIN.

Żołnierze WOT rozpoczęli już szkolenie na systemie JAVELIN – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty na poligonie Kijewo-Toruń, gdzie odbyło się strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin formalnie kończące pierwszą edycję kursów.

Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonali strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym JAVELIN, który wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do brygad obrony terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski, między innymi do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W oparciu o ten system oraz już eksploatowane przez pododdziały WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate, w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów. W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów, ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych przeciwnika, w tym przede wszystkim czołgów.

Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby warunki służby w wojsku były jak najlepsze. Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest podnoszenie umiejętności, szkolenie się oraz obrona naszej Ojczyzny. Tak jak tu, w toruńskim ośrodku szkolenia WOT, gdzie brałem udział w pokazie wieńczącym szkolenie, które dotyczyło wyposażenia Wojsk Obrony Terytorialnej w przeciwpancerne pociski kierowane JAVELIN – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie Kijewo – Toruń, gdzie szef MON obserwował pierwsze w Wojsku Polskim strzelanie z systemu PPK JAVELIN.

Polska jest pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie pocisków JAVELIN w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F.

To jest nowa broń, która trafiła na wyposażenie Wojska Polskiego. Jest to broń skuteczna, która stanowi podstawę wyposażenia w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, ale także w wojskach sojuszniczych – również tych stacjonujących w naszym kraju – podkreślił minister.

***

Grupy Niszczycieli Czołgów będą formowane w WOT stopniowo w ramach pozyskiwania wyposażenia oraz nabywanych kompetencji przez żołnierzy. Będą zasadniczą strukturą wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej rozwijanego w Wojskach Obrony Terytorialnej obejmującego m.in. drony uderzeniowe krótkiego zasięgu, pozahoryzontowe PPK (planowane do pozyskania), PPK Javelin z możliwością rażenia celów do 2 km oraz ręcznych granatników przeciwpancernych umożliwiających rażenie celów na krótszych dystansach. Granatniki przeciwpancerne będą podstawowym wyposażeniem najniższej struktury taktycznej – sekcji lekkiej piechoty. Dzięki zaawansowanym symulatorom szkolenie podstawowe operatorów systemu Javelin będzie organizowane w brygadach obrony terytorialnej. Szkolenia zaawansowane oraz instruktorskie będą organizowane w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Centrum to będzie również głównym miejscem szkolenia dla operatorów i instruktorów obsługujących drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate.

kpt. Witold Sura Rzecznik prasowy 3 PBOT

zdjęcia: DWOT

źródło: materiały nadesłane

17-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: