REKLAMA

Wicemistrzostwo Podkarpacia dla szczypiornistek I LO (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI. To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się wręcz nieosiągalne, stało się faktem. Szkolna drużyna piłkarek ręcznych z brzozowskiego liceum pod okiem Magdaleny Kaczkowskiej podczas Finału Wojewódzkiego Licealiady z udziałem czterech najlepszych drużyn Podkarpacia wywalczyła drugie miejsce i w ten sposób zdobyła tytuł wicemistrza województwa na rok szkolny 2021/2022.

283273868_5294104213982820_7280946002854772966_n

W zawodach rozegranych 28 kwietnia w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, uznała wyższość tylko głównego faworyta imprezy – ekipy V LO w Rzeszowie, a pozostawiła w pokonanym polu reprezentantki ZSE w Mielcu i I LO w Sanoku. Sukces to niebywały, tym bardziej, że jeśli chodzi o te bardziej popularne halowe dyscypliny drużynowe, to dla brzozowskiego ogólniaka był to historyczny, pierwszy medal na tym szczeblu rozgrywek.

W ciągu mojej 23-letniej pracy w liceum jest to zdecydowanie największe osiągnięcie. Wprawdzie w roku 2004 udało się wraz z prowadzoną przeze mnie drużyną wystąpić w zawodach finałowych, ale wówczas wywalczyliśmy tylko miejsce czwarte – mówiła Magdalena Kaczkowska.

– Tak naprawdę tegoroczny wynik i zdobyty medal chyba jeszcze do mnie nie docierają. Wszystko to jest trudne do opisania, ale bardzo się cieszę, że wieloletnia praca z młodzieżą nie poszła na marne. Sukces, jaki udało się odnieść, to efekt ogromnego zaangażowania i zgrania dziewczyn. Niektóre z nich tworzyły tę ekipę od 6 lat, czyli od I klasy naszego gimnazjum. Jej trzon był niezmieniany od 3 lat, co również miało pozytywny wpływ. Dziewczyny bardzo się wspierały, a podczas turniejów, treningów czy sparingów wkładały ogromne serce. Można powiedzieć, że zafunkcjonował team spirit, który pomógł nam w wywalczeniu tego medalu – zaznaczyła.

281892059_747569302923794_3048044414951052067_n

Trzeba dodać, że brzozowskie szczypiornistki, by w ogóle znaleźć się w zawodach finałowych, wygrały wcześniejsze etapy: rejonowy i półfinałowy. Podczas „rejonu” rozegranego we własnej hali najpierw pokonały licealistki z Ustrzyk Dolnych, a następnie ekipę z Sanoka. Z kolei w półfinale o turniejowej victorii i awansie do finału zdecydowało zwycięstwo po rzutach karnych z pełniącym funkcję gospodarza – I LO w Krośnie.

Zawody rejonowe były w zasadzie początkiem tegorocznych rozgrywek dla moich dziewczyn. I o ile mecz z Ustrzykami nie sprawił nam kłopotów, to potyczka z Sanokiem była bardzo trudna i niesłychanie zacięta. Tylko twarda gra w obronie i konsekwencja w ataku spowodowały, że dopiero w końcówce udało się wypracować i utrzymać niewielką przewagę. Z kolei turniej półfinałowy w Krośnie był jeszcze bardziej dramatyczny. W naszej grze pojawiły się niewymuszone błędy i duże zdenerwowanie – mówiła Magdalena Kaczkowska.

Całe szczęście, że w meczu w Krosnem byłyśmy skuteczniejsze w karnych, co zagwarantowało nam przepustkę do występu w finale w Sanoku. I tutaj wielki ukłon w stronę naszej bramkarki Zuzi Stachowicz, która zarówno w tym turnieju, jak i później w finale spisywała się wybornie. To ona w dużej mierze przyczyniła się do tak fantastycznych wyników, niejednokrotnie broniąc w sytuacjach wręcz beznadziejnych. Mogę zupełnie szczerze powiedzieć, że Zuzia to najlepsza bramkarka, jaką kiedykolwiek mieliśmy w naszej szkole – dodała.

282120493_3209055526033266_6120581847293104839_n

Sanocki finał, w którym oprócz brzozowskich licealistek wystąpiły ekipy z Mielca, Rzeszowa i Sanoka również dostarczył sporo emocji. Świadczy o tym, chociażby pierwsze spotkanie brzozowianek z Sanokiem. Zacięty bój ostatecznie zakończył się remisem, a w serii rzutów karnych po raz kolejny nasze dziewczyny okazały się lepsze.

Ta wygrana pozwalała już realnie myśleć o zdobyciu jakiegokolwiek medalu. W drugiej potyczce przyszła pora na zmierzenie się z renomowaną, opartą na ligowych zawodniczkach drużyną V LO w Rzeszowie.

Sportsmenki z Rzeszowa – co zbytnio nie dziwi – były zdecydowanie lepsze i wygrały 17 – 5. Zresztą w pozostałych meczach równie gładko rozprawiły się ze swymi rywalkami, czym potwierdziły bezapelacyjny, końcowy tryumf.

Naszym zawodniczkom do rozegrania zostało zatem spotkanie z dziewczętami z mieleckiego „ekonomika”, który decydowało o ostatecznej kolejności na miejscach II-IV. Mecz był niesłychanie wyrównany, ale cierpliwa i skuteczna gra podopiecznych Magdaleny Kaczkowskiej przyniosła ostatecznie zwycięstwo 10 – 8 i wywalczenie historycznego, drugiego miejsca.
282571262_3295250774043698_3362685863892056582_n

Tryumf, o którym jeszcze pół roku wcześniej nikt głośno nie myślał, stał się więc faktem.

– Zarówno zawody finałowe, jak i wcześniejsze szczeble eliminacyjne nie były łatwe. Epidemia mocno utrudniała nam przygotowania do zawodów, do tego przytrafiały się kontuzje. Mimo tego udawało się nam systematycznie trenować, a od czasu do czasu rozgrywać mecze sparingowe ze starszymi koleżankami – pasjonatkami piłki ręcznej z Haczowa, którym chciałam za to wszystko serdecznie podziękować. Wicemistrzostwo województwa to sukces drużyny, który na zawsze zapisze się w historii szkoły. Jestem dumna, że byłam częścią tej drużyny, która po ostatnich zawodach tak naprawdę przestała istnieć. Osiem dziewczyn to tegoroczne maturzystki, którym dziękuję za wspólne lata pracy i życzę realizacji sportowych pasji i spełnienia marzeń. Wspólnie, z całą drużyną dzięki ogromnemu zaangażowaniu, pracy, solidności i uporowi dokonałyśmy nieprawdopodobnej rzeczy – zdobyłyśmy tytuł Wicemistrzyń Województwa Podkarpackiego. I tylko żal, że to już koniec naszej przygody i tej wspaniałej drużyny. Jednak łez szczęścia i tego, co pozostanie w pamięci, nikt nam nie zabierze – podsumowała Magdalena Kaczkowska.

Srebrna drużyna licealistek z naszego „ogólniaka” to: Nina Bartkowska, Emilia Chudzikiewicz, Wiktoria Długosz, Weronika Florek, Małgorzata Hałasik, Julita Król, Alicja Neupauer, Maria Rymarowicz, Natalia Sobota i Zuzanna Stachowicz.

p.reczna_5

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

Zdjęcia: Magdalena Kaczkowska

24-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: