REKLAMA

„W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – Terytorialsi wierni przysiędze (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Terytorialsi po raz kolejny udowadniają, że wspieranie lokalnej społeczności nie jest pustym sloganem, a słowa roty przysięgi wypełniają każdego dnia.

Czwartek, 10 lutego był dniem wyjątkowym dla żołnierzy – krwiodawców z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sali tradycji odbyła się ceremonia uhonorowania odznakami za wieloletnie oddawanie krwi członków Klubu HDK PCK „Terytorials”. Dla każdego z nich to chwila szczególna. Wieloletnie bezinteresowne dzielenie się najcenniejszym lekiem, jakim jest krew, zostało docenione przez obecną na uroczystości Panią dr Ewę Zawilińską, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, pełniącego obowiązki prezesa Podkarpackiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Pana Eugeniusza Taradajko oraz Pana Marka Pawełka prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie, ale nade wszystko przez samego Dowódcę Brygady, płk Michała Małyskę.

Jestem pewien, że po tak znamienitej uroczystości klub, który został założony niecały rok temu nabierze wiatru w żagle i w ciągu bieżącego roku zwielokrotni nie tylko ilość aktywnych członków klubu, ale nade wszystko ilość krwi, w jaką zaopatrzymy system medyczny. Jestem pewien, że dzięki takiej promocji, każdego roku w naszych szeregach znajdzie się wielu żołnierzy, którzy zgodnie ze słowami roty przysięgi „w potrzebie krwi własnej nie będą szczędzić” i stawią się w punktach krwiodawstwa kiedy tylko zajdzie potrzeba. Wszystkich, którzy chcieliby wstąpić w szeregi naszego klubu zapraszam do bezpośredniego kontaktu z prezesem klubu HDK PCK „Terytorials” oraz do udziału w organizowanych przez klub zbiórkach krwi – mówi dowódca Brygady, płk Michał Małyska.

Wśród odznaczonych znaleźli się:

kpr. Mateusz Mucha – Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu
kpr. Marcin Czajkowski – Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu
st. szer. Janusz Styka – Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu
kpr. Łukasz Nowak – Srebrna odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia
szer. Paweł Groszek – Srebrna odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

W samym dowództwie brygady i podległych batalionach wśród żołnierzy służy ponad 600 honorowych dawców krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób niejednokrotnie bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi. Klub HDK „Terytorials” przy 3.PBOT w minionym roku 6 razy zorganizował zbiórkę krwi – stacjonarnie, w regionalnym i terenowych centrach krwiodawstwa, jak również mobilnie. Żołnierze oddawali krew na terenie powiatów rzeszowskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz niżańskiego. W sumie w 2021 roku nasi Terytorialsi oddali ponad 450 litrów krwi, a od początku powstania 3.PBOT żołnierze do banku krwi odprowadzili ponad 1760 litrów krwi.


zdjęcia (4): Paulina Lęcznar

kpt. Witold Sura Rzecznik prasowy 3 PBOT

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tragedia w Bukowsku: Rozważane wszystkie wersje


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

14-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: