REKLAMA

W Gminie Komańcza wilki sieją postrach! (DRASTYCZNE ZDJĘCIA, VIDEO)

GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. W gminie Komańcza wilki sieją postrach. Podchodzą pod domostwa. Zagryzają zwierzęta hodowlane czy psy. Urząd Gminy wydał komunikat w tej sprawie.

Informujemy, że na terenie gminy KOMAŃCZA, w ostatnim czasie zdarzyły się przypadki zagryzienia zwierząt domowych oraz dzikich ssaków kopytnych przez wilki. Incydenty miały miejsce w SZCZAWNEM, KOMAŃCZY i NOWYM ŁUPKOWIE. Ponadto drapieżniki wielokrotnie widziane były w bliskim sąsiedztwie zabudowań w miejscowości KOMAŃCZA.

DRASTYCZNE ZDJĘCIA 18+

Informuję, że wilk w Polsce jest jednym z pięciu gatunków objętych ochroną prawną, za których szkody odpowiada Skarb Państwa. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone poprzez regularne dokarmianie. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka. W przypadku zauważania drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczyć pastwiska specjalnymi siatkami.

Ponadto, w przypadku pojawienia się na terenie posesji miejscowości, pojedynczego wilka (Canis lupus), watahy wilków lub niedźwiedzia brunatnego (Ursus arctos) oraz dokonania przez te drapieżniki różnego rodzaju szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu itp. – uprasza się o niezwłoczne zgłaszanie takich zdarzeń do Urzędu Gminy Komańcza (zarządzanie kryzysowe) pod nr tel. 13 46 77 035 wew. 36 lub pod nr tel. 881 447 377.

Każde zdarzenie zostanie zarejestrowane i niezwłocznie przesłane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Rejestracja zdarzeń umożliwi podjęcie różnego rodzaju działań w tym alternatywnych, stosownie do powstałego zagrożenia, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

fot. UG Komańcza
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

GMINA ZAGÓRZ: Wilki w centrum miejscowości. Straszą ludzi, zagryzają owce (FOTO 18+)

DRASTYCZNE ZDJĘCIA

foto: nadesłane

Grafika poglądowa.

Kilka dni temu informowaliśmy o ataku wilków w Jaćmierzu (gmina Zarszyn). 

Atak wilków: Nie pomógł pastuch. „Boimy się!” (ZDJĘCIA 18+)

20-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: