REKLAMA

BRZOZÓW. Odbyła się inauguracja Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW. W Brzozowie odbyła się inauguracja Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej połączona z ogólnopolską konferencją naukową nt. Współczesne problemy i wyzwania legislacyjne. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

01-3-1200x800_1

Podkarpacka Szkoła Legislacji Administracyjnej to autorski projekt pod patronatem Wojewody Podkarpackiego, którego celem jest wsparcie samorządu terytorialnego w obszarze tworzenia prawa miejscowego. Jest on realizowany przez Wojewodę Podkarpackiego we współpracy z Rządowym Centrum Legislacji.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego Szkoły został prof. UP dr hab. Czesław Kłak – członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów oraz Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który jest również autorem projektu, jego założeń i celów realizacji. W ramach Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej raz w miesiącu odbywać się będą zajęcia dla pracowników samorządowych z zakresu m.in. systemu źródeł prawa, wymogów proceduralnych aktów prawa miejscowego i zasad ich tworzenia, a także odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych.

Prowadzić je będą wybitni specjaliści z zakresu legislacji, a także praktycy. Jest to jedyne w Polsce przedsięwzięcie tego rodzaju, dedykowane wsparciu działalności samorządu terytorialnego w obszarze tworzenia prawa.

02-4-1200x800

Inaugurując działalność Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej wojewoda Ewa Leniart podkreśliła rolę i znaczenie przepisów prawa miejscowego w systemie źródeł prawa, a także wagę kompetencji samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia przepisów porządkowych. Wojewoda wyraziła nadzieję, że spotkania Szkoły będą miały charakter cykliczny.  

Deklaruję, że zarówno ja – jak i moje służby – będziemy do Państwa dyspozycji, aby jakość prawa miejscowego w województwie podkarpackim stała na najwyższym poziomie – powiedziała Ewa Leniart.

Inauguracja Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej odbyła się w Brzozowie, na zaproszenie Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, jako podsumowanie dotychczasowej działalności szkoleniowej w obszarze tworzenia i stosowania prawa, realizowanej przez Urząd Miejski w Brzozowie.

03-3-1200x800

W ramach inauguracji Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, w ramach której referaty wygłosili: dr Ewa Leniart nt.: „Legislacja z perspektywy wojewody” oraz prof. UP dr hab. Czesław Kłak nt. „Tworzenie przepisów porządkowych”.

Po konferencji odbyło się spotkanie z młodzieżą nt. „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa na przykładzie województwa podkarpackiego”, w którym wzięli udział szefowie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny w województwie podkarpackim, realizowane w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji przy Wojewodzie Podkarpackim. Od roku szkolnego 2022/2023 do tej inicjatywy Wojewody Podkarpackiego dołączyły szkoły z Brzozowa.

04-3-1200x800

źródło: UW Rzeszów

13-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: