REKLAMA

Umowy na powstanie centrów opiekuńczo-mieszkalnych PODPISANE! (ZDJĘCIA)

Przedstawiciele podkarpackich samorządów podpisali wczoraj umowy na utworzenie na swoim terenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych na łączną kwotę ponad 11,8 mln zł. Inwestycje służące osobom z niepełnosprawnościami zostaną wkrótce zrealizowane w gminach Kamień, Trzebownisko, Tryńcza i Rzeszów.

fr
Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, w regionie w najbliższym czasie powstanie 9 centrów opiekuńczo-mieszkalnych – łącznie z samorządami, które dziś podpisały umowy – centra powstaną także w Nowej Sarzynie, Czarnej, Dębicy, Dydni oraz Gaci. Ogólna wartość tych inwestycji to 21,6 mln zł.

Projekty przygotowane przez jednostki samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa, dedykowane tego rodzaju formie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami zyskały uznanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, ponieważ pod względem zatwierdzonych do realizacji wniosków, województwo podkarpackie znajduje się na drugim miejscu w Polsce, tuż za Mazowszem. Są to niezwykle istotne działania, które w ramach programu stworzonego przez rząd, z drugiej strony poprzez działania jednostek samorządu terytorialnego stanowią dobre, naturalne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i będą służyć poprawie ich warunków bytowych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

2_57

Bardzo się cieszę, że Rzeszów dołącza do grona samorządów, które będą mogły ponad 3 mln zainwestować na terenie miasta na rzecz osób niepełnosprawnych. Jakość opieki nad tymi osobami to tak naprawdę wymiar naszego poziomu cywilizacyjnego jako całego społeczeństwa. Bardzo ważne jest to, abyśmy korzystali z nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają jakość tej opieki – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek dodając, że w Rzeszowie powstanie nowy ośrodek przy ulicy Sucharskiego z 20 miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Wśród dzisiejszych beneficjentów znajduje się gmina Kamień, którą w piątek odwiedziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazując promesę o wartości 3 mln zł.

Tamtejsze Centrum obejmie wsparciem 20 dorosłych osób, posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności, w tym 13 osób w ramach pobytu całodobowego i 7 osób w ramach pobytu dziennego. Dla jednych stanie się ono domem, innym zapewni całodzienną opiekę, umożliwiając włączenie osób z niepełnosprawnościami do społeczności lokalnej, pozwalając im w miarę potrzeb na samodzielne i godne funkcjonowanie. Pomoże również w odciążeniu opiekunów w codziennych zajęciach. Niewielki ośrodek będzie gwarantował doskonałe warunki podopiecznym.

O swoich inwestycjach mówili też wójtowie gmin Tryńcza i Trzebownisko. Wójt Ryszard Jędruch powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że centrum opiekuńczo-mieszkalne, które powstanie na terenie gminy Tryńcza będzie służyło 20 mieszkańcom z niepełnosprawnościami, w tym 2 osoby będą mogły skorzystać z pobytu całodobowego. Wysokość kwoty zatwierdzonych środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania to prawie 2,7 mln zł.

3_51

Do gminy Trzebownisko trafi natomiast kwota w wysokości 3 mln zł. – Obiekt powstaje w miejscowości Stobierna, będzie w nim przebywało 20 osób, w tym osoby korzystające z opieki całodobowej – powiedział wójt Lesław Kuźniar.

Głównym celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, poprzez zapewnienie usług zamieszkania w formie pobytu całodobowego lub dziennego.

Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb oraz poprawy jakości życia w swoim środowisku lokalnym.

PUW Rzeszów


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Okiem Polonii w Danii! C-19 jak każda inna choroba! Rząd nie walczy z ludźmi!

tvPolska30-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)