REKLAMA

Ukraińska rodzina z „fałszywkami”. 16 podrobionych stempli w paszportach

GRANICA / PODKARPACIE. 9 stycznia po północy funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Korczowej ujawnili w paszportach wracającej na Ukrainę czteroosobowej rodziny 16 podrobionych odcisków stempli litewskiej kontroli granicznej. Ukraińcy przyznali się, iż dokonali fałszerstwa, bo przeterminowali pobyt w Europie.

 

Małżeństwo Ukraińców wraz z dwójką małoletnich dzieci (6 i 10 lat) stawiło się samochodem do odprawy granicznej na wyjazd z Polski na Ukrainę.

W trakcie odprawy paszportowej, w czterech przedstawionych przez rodzinę paszportach, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziło cztery (w każdym z paszportów) odciski litewskich stempli granicznych, które odbiegały od obowiązujących wzorów.

Na „pierwszy rzut oka” kontroler stwierdził inny krój czcionki datownika i cyfry kontrolnej, następnie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń wykryto inne istotne detale m.in. brak luminescencji w UV.

Dodatkowo, funkcjonariusze z Korczowej, poprzez punkt kontaktowy w Budzisku zweryfikowali, iż rodzina nigdy nie przekraczała granicy z Litwą.

Cudzoziemcy przyznali się do podrobienia stempli uzasadniając to obawą przed poniesieniem odpowiedzialności za przeterminowany pobyt w krajach UE. Zostali poinformowani o wszczęciu procedury karnej w zw. z posłużeniem się „fałszywkami” na granicy państwa.

Po konsultacji z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu uzgodniono karę czterech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Po zakończeniu procedury opuścili Polskę i udali się do swego kraju.

 

BiOSG

09-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)