REKLAMA

Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. Dn. 19 grudnia br. w sali widowiskowej BDK-u odbyła się debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Spotkanie poprowadziła inspektor Joanna Dopart z Zespołu Kadr i Szkolenia KPP w Brzozowie. Wszystkich zebranych w BDK-u przywitał w imieniu nieobecnego pełniącego obowiązki podinsp. Mariusza Urbana naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego komisarz Jacek Myćka.

Jako pierwsza głos zabrała zastępca Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji podkom. Anna Karaś. Podkomisarz zaprezentowała programy profilaktyczne realizowane przez jednostki policji w tym również na terenie naszego powiatu. Wymieniła m.in. programy: Bezpieczny Senior, Bezpieczny Ogród, Ostrożnie –Pies, Stop Patologiom – Razem Bezpieczniej i Cyberbezpieczni. Swoją uwagę skupiła też na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym opowiedział st. sierż. Tomasz Hałka, omówił główne przyczyny zdarzeń drogowych. Uczulał zebranych w sali o ogromnej odpowiedzialności każdego z nas – uczestnika ruchu drogowego. Przedstawiał też działania profilaktyczne prowadzone przez wydział ruchu drogowego i akcje policji znane wszystkim, od przedszkolaków po tych najstarszych. Wymienił m.in. akcje Prędkość, Bezpieczny pieszy, Trzeźwe poranki i popołudnia, bezpieczny weekend, bezpieczne wakacje, Bus i autobus. Na koniec przedstawił dane statystyczne nt. zdarzeń drogowych w ub. latach na terenie woj. podkarpackiego i powiatu brzozowskiego.

Mł. aspirant Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji założyciel programu pn. „Cyberbezpieczni” przybliżył jego założenia. Jest to program profilaktyczny wdrożony przez Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie w maju br. skierowany głównie do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli z woj. podkarpackiego. W swoim wystąpieniu prelegent przedstawił genezę problemu i wymienił najczęstsze przestępstwa popełniane za pośrednictwem sieci. Omówił główne zagrożenia w cyberprzestrzeni i przedstawił działania profilaktyczne z zakresu zapobiegania przestępczości w Internecie. Aby pewne działania wdrożyć, policjanci rozpoczęli współpracę z urzędami miast, powiatów, szkołami i placówkami oświatowymi, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi.

O zagrożeniach i działaniach profilaktycznych opowiedział zastępca Powiatowego Inspektora Weterynarii Grzegorz Błaż. W swoim wykładzie inspektor skupił się na zagrożeniach wynikających z chorób zakaźnych zwierząt, omówił tez warunki, w jakich powinny być utrzymywane zwierzęta. Do głównych chorób zakaźnych występujących na naszym terenie zaliczył: afrykański pomór świń, ptasią grypę, wściekliznę, włośnicę, tasiemczycę/bąblowicę, chorobę niebieskiego języka i chorobę guzowatej skóry bydła. Krótko scharakteryzował objawy tych chorób i opowiedział o profilaktyce.

Na koniec głos zabrał przedstawiciel KP PSP w Brzozowie kpt Maciej Wielgos. Omówił on aktualny problem i zagrożenia wynikające z dużej częstotliwości zatruć dwutlenkiem węgla. Przedstawił przyczyny zatruć, zaprezentował sposoby na jego unikniecie a także wytyczne, jak zachować się w trakcie pożaru.

Na koniec głos zabrali przybyli goście. Mieszkańcy poruszali zagadnienia nawiązujące do treści poruszanych przez prelegentów oraz zadawali pytania dot. bezpieczeństwa w naszym powiecie i planowanych działań profilaktycznych. W debacie uczestniczyli przedstawiciele samorządu terytorialnego, jednostek organizacyjnych i instytucji społecznych, młodzież gimnazjalna oraz licealiści.
Podczas spotkania zostało również przeprowadzone badanie w formie ankiety na temat bezpieczeństwa mieszkańców i pracy Policji. Wyniki ankiety pozwolą na ewentualne skorygowanie działań Policji, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy Brzozów w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

et

UM Brzozów

21-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)