REKLAMA

Twórczo i ciekawie, dla dzieci i młodzieży (ZDJĘCIA)

Tegoroczne wakacje były dla nas oraz naszych kolegów i koleżanek z Fundacji bardzo owocne i bogate w różne zajęcia edukacyjne i integracyjne. Było bardzo twórczo i bardzo ciekawie. Jak co roku wakacje w Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak, rozpoczęły się ogniskiem w Brzozowie – Zdroju. W Wiosce Dziecięcej, przy ul. Legionistów w Brzozowie, gdzie z reguły odbywają się warsztaty i spotkania, realizowane były kolejne działania na rzecz podopiecznych Fundacji, dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej.

W pierwszych dwóch tygodniach lipca, w ramach projektu międzynarodowego „Beyond the Horizon” gościliśmy dwie wolontariuszki – Mirandę z Kalifornii i Marię z Doniecka na Ukrainie. Dziewczyny mimo, że pochodzą z dwóch różnych rzeczywistości, szybko odnalazły wspólny język, nawiązały ze sobą i z naszymi podopiecznymi świetną relację. Wspólnie przygotowały program warsztatów językowych. Prowadziły naukę języka angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, ukraińskiego. Ogromną popularnością cieszyły się gry i zabawy językowe. Dziewczyny prowadziły również zajęcia sportowe i artystyczne. Liderowały podczas zajęć prowadzonych przez naszych instruktorów w ramach realizowanych wakacyjnych projektów. Poznały jak działa nasza Fundacja oraz wymieniły się z nami doświadczeniami swojej pracy wolontariackiej. Były też wieczory filmowe z dyskusją, popcorn oraz kuchnia meksykańska. My przygotowaliśmy dla dziewczyn lekcje języka polskiego. Świetnie sobie z nim poradziły. Był również czas na zawiązanie przyjaźni, poznanie naszej kultury, naszego miasta oraz zwiedzenie pięknego Podkarpacia. Bardzo dziękujemy dziewczynom i osobom zaangażowanym w realizację projektu. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt „Beyond the Horizon” pracowały charytatywnie.

Od początku wakacji, w ramach projektu pt. „Młodzież na 5 +”, dofinansowanego ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który trwa od czerwca 2018 r., realizowaliśmy m.in. zajęcia sportowe. Spotykaliśmy się na stadionie MOSiR w Brzozowie i pod okiem instruktora próbowaliśmy swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Dodatkowo starsze grupy uczestniczyły w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia i higieny psychicznej, a także w warsztatach z kosmetyki naturalnej, gdzie wykonywały aromatyczne i kolorowe mydła na bazie naturalnych składników. Pani prowadząca podzieliła się z nami również wiedzą dotyczącą prostych i ekologicznych surowców dostępnych w ogrodzie oraz ich pozytywnego wpływu na skórę. Celem działań w pracowni sportowej jest motywowanie uczestników do zdrowego i aktywnego stylu życia.

W wakacje nie zwolniła tempa pracowania naukowa. Na warsztatach z robotyki uczestnicy zapoznawali się z podstawowymi zasadami i etapami tworzenia elektronicznych robotów, a na kolejnym spotkaniu zasadami ich programowania. Grupa historyczna uczestniczyła w wycieczkach edukacyjnych i brała udział w prawdziwych wykopaliskach archeologicznych w Chotyńcu, a także zobaczyła jak działa „od kuchni” nasze brzozowskie Muzeum.

Z inicjatywy naszych koleżanek z Młodzieżowej Rady Fundacji odbyły się w Wiosce Dziecięcej warsztaty artystyczne techniką qullingu, która polega na tworzeniu ozdób poprzez nawijanie na igłę wąskich pasków papieru w kształt sprężyny i formowanie z niej różnych kształtów. Powstało dużo kolorowych, zdobionych kwiatkami kartek. Z inicjatywy MRF odbyły się jeszcze jedne warsztaty artystyczne. Dzieci z Akademii Kreatywnego Rozwoju pod okiem opiekuna, wykonywały kolorowe zakładki do książek oraz śliczne albumy, które po wypełnieniu zdjęciami będą wspaniałą pamiątką z wakacji. 

Ważnym wydarzeniem dla nas była dwudniowa wycieczka do Warszawy. Główną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy okazję w bardzo ciekawy sposób poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Zobaczyliśmy też: stojący nad brzegiem Wisły pomnik Syreny – legendarny symbol stolicy, pokaz multimedialny „woda-światło-dźwięk” pn. „Wars i Sawa” w Multimedialnym Parku Fontann, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina – największego centrum chopinowskiego na świecie. Ponadto, przemierzając ulice stolicy każdy z nas podziwiał architekturę, pomniki, Starówkę, Pałac Prezydencki, a w oddali każdy mógł dostrzec PGE Narodowy.

Jednym z wakacyjnych projektów był „Czas na zdrowie” – współfinansowany ze środków Powiatu Brzozowskiego, którego głównym celem była promocja i rozpowszechnianie zdrowego stylu życia. W ramach tego projektu odbyły się m.in. spotkania z dietetykiem, było też dużo sportu i wycieczka do zagrody edukacyjnej gospodarstwa agroturystycznego „Szmer” w Godowej. Na warsztatach intensywnie pracowaliśmy nad opracowaniem „Poradnika zdrowego stylu życia”, w którym znajdują się zasady zdrowego stylu życia, przepisy na zdrowe potrawy oraz kolorowanki dla dzieci. Poradnik zabierzemy ze sobą do szkół i bibliotek.

Już w połowie czerwca rozpoczęliśmy działania w ramach projektu „Twórcze wakacje. Dotknąć historii”, który był współfinansowany ze środków Gminy Brzozów. To kolejny wakacyjny projekt. Jego głównym celem było podejmowanie działań profilaktycznych w obszarze uzależnień oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. W tym roku to już czwarta edycja. Tym razem tematycznie skupiliśmy się wokół archeologii i lokalnej historii. Odwiedziliśmy m.in. Karpacką Troję, gdzie braliśmy udział w warsztatach archeologicznych i Festiwalu Archeologicznym „Dwa Oblicza”.

Zainicjowany przez naszą grupę wolontariuszy „Młodzi Aktywni” projekt pn. „Najpiękniejsze zamki Podkarpacia odkryte na nowo”, to kolejny wakacyjny projekt. Jest on współfinansowany w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie” odwiedziliśmy i poznaliśmy zamki: Kamieniec w Odrzykoniu, w Sanoku, Sobień w Załużu oraz zamek w Krasiczynie. Po wycieczkach odbyły się, głównie pod okiem współautorki bloga „Śladami zamków i legend”, którą zaprosiliśmy do współpracy, warsztaty historyczne i artystyczne. Rozpoczęła się intensywna praca nad folderem pt. „Najpiękniejsze zamki Podkarpacia na nowo odkryte”. Folder będzie zawierał informacje historyczne o zamkach i ruinach leżących na Podkarpaciu, napisane przez nas legendy oraz rysunki naszych kolegów i koleżanek. Folder trafi m.in. do naszych szkół i bibliotek. W projekcie uczestniczy również nasza grupa fotograficzna, która przygotowała materiał zdjęciowy do folderu.

W te wakacje kilkakrotnie zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Jednym z ciekawszych doświadczeń dla nas było uczestnictwo w zajęciach pn. „Warsztaty bezpiecznej turystyki”. Spotkania dotyczyły zasad bezpieczeństwa podczas podróżowania, wędrówek po górach. Dowiedzieliśmy się, jak właściwie zachować się w trudnych warunkach tj. burza, wypadek, spotkanie dzikich zwierząt itp. Ponadto nauczyliśmy się prawidłowego posługiwania mapą.  Nowe umiejętności wykorzystaliśmy w terenie, wędrując po naszym mieście. Rozwiązywaliśmy szereg zagadek dotyczących historii i architektury Brzozowa.

Jeszcze jeden międzynarodowy akcent w Fundacji, to uczestnictwo kilkuosobowej reprezentacji naszych kolegów i koleżanek w warsztatach fotograficznych w Poroninie w ramach wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej „Dwa oblicza przyjaźni”, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Uczestnicy po 9 – dniowym wyjeździe wrócili bogatsi o wiedzę i umiejętności z dziedziny fotografii i filmu, podszkolili j. angielski, a także j. ukraiński, którego uczyli się na początku wakacji z wolontariuszką Marią z Ukrainy. Poznali również język migowy, gdyż uczestnikami projektu była również młodzież głuchoniema.

o wakacjach nie zwalniamy tempa i nadal spotykamy się na różnych warsztatach w Wiosce Dziecięcej. W najbliższym czasie m.in. przedsiębiorczość, dietetyka, kosmetyka naturalna, teatr, taniec, śpiew w ramach projektu „Młodzież na 5+”.

Bardzo się cieszymy i nie możemy się doczekać, aby już za kilka miesięcy przenieść się do wyremontowanego, przystosowanego do pracy warsztatowej i dla niepełnosprawnych budynku Małej Akademii Życia. Będzie miejsce edukacji, rozwoju i aktywnego wypoczynku dla podopiecznych Fundacji, dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej. Przed nami ostatni etap prac – wyposażenie poszczególnych pracowni i zagospodarowanie terenu wokół budynku. Jest to jednak trudne. Pomimo dotychczasowego wsparcia Darczyńców, zgromadzonych środków finansowych i mebli do pomieszczeń, brakuje nam jeszcze wielu rzeczy. Potrzebne jest więc nadal wsparcie finansowe i rzeczowe.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas i współpracują z nami od lat i tym, którzy pracowali z nami i wspierali nas w te wakacje. Dziękujemy tym, którzy poświecili czas, aby charytatywnie prowadzić zajęcia czy opiekować się nami na wycieczkach. Szczególnie dziękujemy Darczyńcom oraz instytucjom i jednostkom, u których gościliśmy i zdobyliśmy ciekawe doświadczenia.

Młodzieżowa Rada Fundacji


10-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)