REKLAMA

Trwa zbiór nasion w lasach. To wyjątkowo dobry rok (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Rok 2018 jest rokiem rzadko spotykanego urodzaju nasion drzew leśnych – obficie obrodziły niemal wszystkie gatunki. Tylko bukwi w tym roku nie będzie. W wyznaczonych drzewostanach dębowych leśnicy zebrali już 50 ton żołędzi, które posłużą do hodowli młodych drzewek przez najbliższe lata. Zebrano też 12 ton szyszek jodły – po ich wyłuszczeniu będzie blisko 1200 kg nasion tego drzewa. Jodła wykształca szyszki, które w jesieni rozsypują się zupełnie, dlatego trzeba je zbierać na przełomie sierpnia i września. Żeby je zerwać z wierzchołka jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy.

Najwyższe jodły mają nawet 45 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi. Dotarcie do korony drzewa wymaga często zmontowania 8-10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, by wejść między gałęzie korony – podkreśla Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W tym roku brakuje bukwi, ale zapasy zgromadzone w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla pozwolą na hodowanie sadzonek w potrzebnej liczbie. Ponieważ buk owocuje obficie raz na kilka lat, konieczne jest gromadzenie jego zapasów w komorach chłodniczych, co pozwala zachować coroczny rytm zalesień i odnowień w drzewostanach, zwłaszcza w tak bardzo „chudy rok” dla buka, jak obecny – kontynuuje rzecznik.

Od wielu dni podkarpaccy leśnicy gromadzą także nasiona m.in. brzozy, olszy czarnej, wiązu, lipy, grabu i jawora. Zbierane są też nasiona kaliny, tarniny, głogu, jabłoni czy jarzębu, które posłużą do hodowli gatunków, sadzonych jako domieszki biocenotyczne w uprawach leśnych. Zbiór szyszek z sosen, świerków i modrzewi będzie prowadzony w grudniu.

Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych, a najcenniejsze nasiona pochodzą z tzw. drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W lasach krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew. Tegoroczny urodzaj leśnicy wykorzystują też do inicjowania obsiewu naturalnego. Poprzez odpowiednie przygotowanie gleby oraz dopuszczenie światła umożliwiają siewkom przetrwanie. Odnowiony w ten sposób las jest zdrowszy i nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych.

 

Edward Marszałek Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


11-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
trwa-zbior-nasion-w-lasach-to-wyjatkowo-dobry-rok-foto-00e8po-6523