REKLAMA

Trwa kwalifikacja wojskowa. Wezwanych blisko 1800 osób

REGION / PODKARPACIE. Trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. W czterech powiatach podległych Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Sanoku przed komisjami lekarskimi stanie 1572 mężczyzn oraz 93 kobiety. – Kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie I i II kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska – mówi mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.

Od 4 lutego do 26 kwietnia br. w kraju prowadzona jest kwalifikacja wojskowa.

W powiecie sanockim rozpoczęła się ona 25 lutego i potrwa do 29 marca. Powiatowa Komisja Lekarska w Sanoku pracować będzie w budynku byłego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Jagiellońskiej 22 i obejmie 728 mężczyzn oraz 43 kobiety – precyzuje mjr Lasek.

W pozostałych powiatach, które swoim zasięgiem obejmuje WKU w Sanoku, również zaplanowano kwalifikacje wojskowe. I tak Powiatowa Komisja Lekarska w Lesku urzęduje od 4 marca do 22 marca w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik” przy ul. Jana Pawła II 18 b, obejmując swoim zasięgiem działania powiat leski i bieszczadzki. Tutaj liczba podlegających wezwaniu do kwalifikacji wojskowej wynosi 378 mężczyzn i 10 kobiet.

Z kolei Powiatowa Komisja Lekarska w Brzozowie jak co roku pracować będzie w budynku Brzozowskiego Domu Kultury przy ul . Armii Krajowej 3, w dniach od 4 do 28 marca, obejmując 466 mężczyzn i 40 kobiet.

Kwalifikacja wojskowa nie oznacza powołania do wojska, a każdy zgłaszający się do niej, zostaje przeniesiony do rezerwy i tym samym posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej bez jej odbycia. Powołanie do służby wojskowej może nastąpić wyłącznie na wniosek zainteresowanego ochotnika – kwituje szef wydziału rekrutacji. 

W tym roku do kwalifikacji wojskowej wezwani zostaną:

  • mężczyźni urodzeni w 2000 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby urodzone w latach 1998-1999, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej);
  • osoby urodzone w latach 1998-1999, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, a osoby te złożyły lub złożą w trybie art. 28 ust. 4 i 4 b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Sanoku o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej);
  • kobiety urodzone w latach 1995 – 2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko–dentystyczny, pielęgniarstwo, weterynaria, psychologia i ratownictwo medyczne; oraz szkół policealnych kształcących w zawodach: technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • ponadto osoby które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego w którym kończą 24 rok życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
04-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)