REKLAMA

Tomasz Poręba: Modernizacja linii kolejowej Dębica-Mielec-Ocice wśród głównych priorytetów inwestycyjnych PKP PLK

Europoseł Tomasz Poręba spotkał się z prezesem Polskich Kolei Państwowych Mirosławem Pawłowskim i dyrektorem ds. inwestycji Polskich Linii Kolejowych Włodzimierzem Żmudą. – Spotkanie potwierdziło, że są środki i wola PKP do realizacji jednej ze strategicznych inwestycji kolejowych PLK, jaką jest linia L-25 Dębica-Mielec-Ocice – mówi europoseł PiS.

Tomasz Poręba przypomina, że kilka lat temu wspólnie z marszałkiem Władysławem Ortylem, zorganizowali dużą konferencję poświęconą przyszłości linii kolejowej L-25, w wyniku której udało się przygotować studium wykonalności, które „było fundamentem wszystkich planów mających na celu modernizację tego połączenia kolejowego”. Przygotowano również montaż finansowy tej inwestycji, która finansowana będzie z dwóch źródeł: z Programu Polska Wschodnia i Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie trwają prace nad dwoma dodatkowymi studiami wykonalności, których finalizacja jest planowana na koniec tego roku. Rzeczą najistotniejszą jest, że modernizacja linii L-25 znajduje się na liście głównych inwestycji priorytetowych PKP PLK. Ta inwestycja jest traktowana priorytetowo przez władze województwa podkarpackiego, które w osobie marszałka Ortyla wielokrotnie potwierdzały gotowość do jak najszybszego uruchomienia prac modernizacyjnych na tej linii.

W przyszłym roku rozpocznie się procedura przetargowa a realne rozpoczęcie modernizacji linii Dębica-Mielec-Ocice przewidziane jest na rok 2018.

– Zaproponowany przeze mnie i marszałka Ortyla montaż finansowy dla rewitalizacji linii L-25, w ramach którego projekt będzie finansowany z Programu Polska Wschodnia i Regionalnego Programu Operacyjnego, spotkał się z bardzo dużą przychylnością władz PLK. Inwestycja znajduje się na liście głównej PLK do realizacji w najbliższych latach. Jestem przekonany, że kolej wróci do Mielca, co na pewno przyczyni się do rozwoju miasta i północnej części województwa. Bardzo istotne jest również, że w ramach inwestycji znajdą się także pieniądze na bocznicę w Mielcu i terminal LHS (tzw. szeroki tor) w Woli Baranowskiej, co umożliwi rozwój wymiany handlowej ze wschodem – mówi Tomasz Poręba.

Jutro w Rzeszowie z inicjatywy marszałka Ortyla odbędzie się w Rzeszowie duża konferencja na temat przyszłości kolei na Podkarpaciu z udziałem wiceministra transportu Piotra Stommy i wysokich przedstawicieli PKP PLK, podczas której modernizacja linii Dębica-Mielec-Ocice będzie jednym z wiodących tematów.

Tomasz Poreba i Mirosław Pawlowski
Na zdjęciu: Europoseł Tomasz Poręba i Prezes PKP Mirosław Pawłowski

materiały nadesłane

05-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)