REKLAMA

„Terytorialsi” przygotowują się do ratowania ludzkiego życia (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W miniony weekend pierwsza grupa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ukończyła kurs ratowników wodnych. Tego typu szkolenia są praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję naszej formacji.

Przeprowadzony w dniach od 4 do 10 czerwca br., kurs ratowników wodnych był pierwszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym zorganizowanym przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Wzięło w nim udział 30 żołnierzy WOT, w tym 5 pełniących służbę w 3.PBOT.

Szczególnie teraz, w zbliżającym się okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu utonięć, umiejętności ratowania tonących są szczególnie przydatne. Realizacja tego typu kursów ma na celu rozwijanie kompetencji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, tak aby byli oni realnym wsparciem lokalnych społeczności.

Jak powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, „Terytorialsi są częścią społeczności lokalnych, wykształcenie w nich zdolności ratowniczych uczyni nasze społeczności bezpieczniejszymi również w czasie pokoju.”

Kurs został przeprowadzony przez WOPR-Warszawa. Zajęcia praktyczne odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w specjalistycznych warunkach na jednym z warszawskich basenów. Żołnierze szkolili się z pływania i technik ratownictwa wodnego, również w umundurowaniu. Szczególna uwagę skupiono na organizacji pracy ratownika oraz sprzęcie, który wykorzystuje przy udzielaniu pomocy.

Całość kursu trwała  68 godzin, a kwalifikacja obejmowała pływanie na dystansie 400 m. stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut oraz pływanie pod wodą na dystansie 25 m.

Żołnierze w ostatni dzień przystąpili do egzaminu uzyskując uprawnienia ratownika wodnego. Dzięki tym uprawnieniom mogą pracować zarobkowo na pływalniach, kąpieliskach, spływach kajakowych, koloniach, itp. pod warunkiem ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uzyskania dodatkowych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie (np.: sternika motorowodnego, instruktora pływania, itp.).

Kolejna edycje tego typu kursu będzie organizowana przez naszą brygadę w ostatnim kwartale 2018 roku.

Foto: DWOT

por. Witold SURA
rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane


14-06-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: