REKLAMA

Tak niewiele potrzeba! (ZDJĘCIA)

Tytułowe hasło to motyw przewodni tegorocznej XV edycji Ignacjańskich Dni Młodzieży zorganizowanych w Starej Wsi. Tym razem uczestniczyło w nich prawie 400 młodych ludzi z jezuickich ośrodków rozsianych po Polsce.

Tradycyjnie IDM-y rozpoczęto rekolekcjami. Młodzież rozmieszczono w czterech ośrodkach według stopnia formacji w MAGIS: w Grabownicy Starzeńskiej, Przysietnicy, Brzozowie, starowiejskiej willi i Golcowej.

– Hasło przewodnie nawiązuje do ewangelicznej sceny podczas której Pan Jezus przyszedł w odwiedziny do Marii i Marty. Podsumowując znanym nam dialog można powiedzieć, że jedna osoba pracuje więcej, podczas gdy druga jedynie siedzi i słucha. Pan Jezus zwrócił jednak Marcie uwagę, by sama również usiadła przy nim, bo przecież tak niewiele potrzeba, by uzyskać wiele w życiu. Scena ta, była dla nas inspiracją do tego, by przekazać młodym, że do szczęścia wcale nie trzeba być stale w centrum uwagi, ciągle biegać za tym, by mieć wszystko najlepsze – najnowocześniejszy telefon, super komputer, rower czy najwięcej znajomych. Można być tak jak Maria, która usiadła i po prostu słuchała. Myślę, że IDM-y świetnie wpisują się w wymowę tej sceny, gdyż stwarzane są tu możliwości nie tylko do tego, by młodzi poznali samych siebie i Boga, ale też mają możliwość odkrywania swoich talentów, rozwijania zainteresowań oraz poznawania swoich rówieśników z różnych regionów naszego kraju – wyjaśniał o. Krzysztof Jeleń SJ – Dyrektor XV Ignacjańskich Dni Młodzieży.

Tegorocznym logo IDM-ów była łódka z dwoma wiosłami. To symbol życiowej równowagi – z jednej strony jest aktywność życiowa, rozwijanie pasji, zainteresowań, przyjaźni i znajomości, a z drugiej – możliwość zatrzymania się i posłuchania tego co podpowiada serce i Bóg. Tak też skonstruowane są spotkania IDM-owe. Oprócz możliwości duchowego spotkania z Bogiem, młodzież ma możliwość rozwijania swoich pasji. Z myślą o tym, młodzi ludzie mogli wybierać spośród 32 rodzajów warsztatów, wśród których były zarówno sportowe, artystyczne, taneczne, rycerskie, łucznicze, filmowe, barmańskie, kulinarne, językowe, związane z wizażem i pielęgnacją urody, motywacją, duchowością, czy też szeroko pojętą psychologią. Niemałą niespodzianką dla młodzieży był występ zespołu „Graboszczanie” z Grabownicy Starzeńskiej. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu. Jak co roku zorganizowano również konkurs filmowy. Tym razem młodzież miała za zadanie przygotować musical bądź cover piosenki, związany z hasłem przewodnim. Konkursowe jury najwyżej oceniło film przygotowany przez wspólnotę z Kłodzka.

– Formuła IDM-ów ewaluowała na przestrzeni tych 15 lat. Od początku proponowane były warsztaty, a do nich w różnych latach proponowano zróżnicowany program, który zmienialiśmy stricte pod potrzeby młodych. Oni mają się tutaj czuć dobrze. Na przestrzeni lat zmieniła się też sama infrastruktura, bo zaczynaliśmy od remizy i kuchni polowej, a teraz mamy namioty, piękną scenę z telebimem, profesjonalną obsługą i catering. Te wszystkie pozytywne zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego szczególnie od władz lokalnych. Chciałbym tutaj podziękować panu Staroście Brzozowskiemu Zdzisławowi Szmydowi oraz panu Burmistrzowi Brzozowa Szymonowi Stapińskiemu za życzliwość i wsparcie wszelkiego rodzaju – mówił o. Krzysztof Jeleń SJ.

Na zakończenie IDM-ów na scenie zaprezentował się zespół Exodus, wybrany w głosowaniu przez młodzież.

– To już moje trzecie IDM-y i całą odpowiedzialnością mogą stwierdzić, że było super i bardzo mi się podobało. Byłam na warsztatach z linorytu i jestem z nich ogromnie zadowolona. Mieliśmy na nich jakieś nakierowanie ze strony warsztatowca, ale była możliwość, aby coś stworzyć samodzielnie i pokazać swoją kreatywność. Bardzo lubię rysować, tworzyć postacie, komiksy. Linoryt nie jest tak do końca w fazie moich zainteresowań, ale wybrałam go, by móc się rozwijać również w innych formach sztuki – podsumowała Anna z Opola, jedna z uczestniczek IDM-ów.

Elżbieta Boroń
źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie


06-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)