REKLAMA

Tak łoś spacerował po Zagórzu! MAMY VIDEO

|

Tak łoś spacerował po Zagórzu! MAMY VIDEO

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Nie milkną echa wczorajszego spaceru łosia w centrum Zagórzu, tuż obok dworca kolejowego. Dotarliśmy do nagrania video z kamery przemysłowej zainstalowanej przy salonie Stihl. Publikujemy VIDEO z dwoma ujęciami przechadzającego się łosia.

Przypomnijmy, że wczoraj do naszej redakcji dotarło zdjęcie wykonane około godziny 5:20 w okolicach dworca kolejowego w Zagórzu przez jednego z naszych Czytelników. Widać na nim zwierzę łosia. To z pewnością rzadki widok w centrach miast, choć generalnie, w ostatnich latach populacja tego przedstawiciela jeleniowatych zasadniczo rośnie.

Dotarliśmy do nagrania VIDEO z tej przechadzki. Zapis pochodzi z dwóch kamer zainstalowanych przy salonie Stihl – Tech-Mot s.c. autoryzowany dealer Stihl.

Łoś jest największym przedstawicielem rodziny jeleniowatych, a także należy do największych ssaków lądowych Europy. Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje chwytne. Uzębienie selenodontyczne z 32 zębami. Oczy małe (słabo widzą), uszy długie do 26 cm, spiczasto zakończone. Skośne nozdrza są skierowane do dołu. Krótka i masywna szyja umożliwia obracanie głowy w szerokim zakresie. Pod łbem na szyi zwisa narośl tłuszczowa z długim czarnym włosem, tzw. broda. Na grzbiecie w okolicy kłębu widoczny jest garb, a zad zwierzęcia jest nisko położony. Silne i bardzo długie nogi zakończone są potężnymi, szeroko rozsuwalnymi racicami ułatwiającymi chodzenie po śniegu, bagnach i mokradłach bez zapadania się.

Samiec (byk) osiąga 540–740 kg masy ciała, a wysokość od 1,5 m do ponad 2 m (A. alces gigas). Największy zanotowany osobnik, znaleziony w 1897 roku mierzył 2,34 m, ważył 825 kg, jego poroże miało rozpiętość 199 cm. Samica (łosza, klępa) jest niższa i lżejsza, osiąga masę około 400 kg.

Okrywa włosowa łosia jest jednolicie ciemnobrązowa, na nogach i brzuchu jaśniejsza – białawoszara. Suknia zimowa jest bardziej gęsta.

Stan polskiej populacji łosia w l. 80 szacowany był na około 6 tys. osobników, zaś w 2005 roku miało być ich tylko 2800! W ostatnich latach pogłowie łosia znacząco wzrosło. Dzisiaj oceniane jest na około 21 tys. osobników.

Łosie zaliczane są do grubej zwierzyny objętej okresem ochronnym. W Polsce od 2001 roku obowiązuje moratorium (zawieszenie polowań i całoroczny okres ochronny).


screen z filmu: Tech-Mot s.c. autoryzowany dealer Stihl

źródło: Red., Wikipedia (Creative Commons), materiały nadesłane

video: Tech-Mot s.c. autoryzowany dealer Stihl

30-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: