REKLAMA

Tajemnice porostów (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. To, że małe jest piękne już od dawna wiemy. FOTOsynteza pochyla się bardzo nisko w poszukiwaniu przyrodniczych skarbów. Tym razem mieliśmy niezawodnego przewodnika – prof. dr hab. Wiesława Fałtynowicza, wybitnego botanika, specjalizującego się w lichenologii i ekologii roślin, kierownika Zakładu Botaniki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Studenci mieli możliwość wgłębienia się w bajeczny świat porostów na własnym terenie. Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego zostało wzięte pod lichenologiczną lupę. Jako stali bywalcy tego obszaru, z niedowierzaniem odkrywaliśmy nowe gatunki, które profesor bez trudu odnajdował. Nie tylko wzbogacaliśmy naszą listę porostów, ale także mieliśmy okazję poznać każdego z nich nieco bliżej (warunki siedliskowe, wymagania, zmienność morfologiczną, a nawet smak). Z wielkim zaciekawieniem studenci wsłuchiwali się w słowa profesora, preludium późniejszego wykładu. Punkt kulminacyjny – ,,Natura porostów, porosty w naturze” to tytuł wykładu w którym wzięli udział nie tylko studenci, ale także zaproszeni goście. Temat porostów zaintrygował pedagogów z okolicznych szkół, mieszkańców Sanoka i oczywiście samych studentów – pytaniom nie było końca.

Dla FOTOsyntezy profesor poświęcił dużo swojej uwagi i czasu. Sugestie dotyczące fotografii makro porostów są na wagę złota. Problematyka – jak fotografować porosty od strony artystycznej i możliwości oznaczenia gatunku zostawały objaśniane przy każdym obiekcie. Profesor Fałtynowicz podarował nam okazy zielnikowe, dla których zrobiliśmy sesję zdjęciową. Pod naukowym okiem profesora i duszą artystyczną studentów powstały dzieła najwyższej rangi. Pracownia botaniczna 104 zamieniła się w zlichenizowany raj na ziemi. Atmosfera spotkania z profesorem była przyjazna. Bezpośredni przepływ informacji o samych porostach jak i źródłach, gdzie szukać odpowiedzi – nowych pracach naukowych, czy metodyce badań lichenologicznych, był jak krok w siedmiomilowych butach w stronę głębszego poznania tematu.

Nasza przygoda z porostami dopiero się zaczyna i rozsmakowujemy się w tej części botaniki. Ambitne plany na przyszłość dodają nam energii i wyznaczają punkt do, którego zmierzamy.

Tekst: Amelia Piegdoń, fotografie: Ewa Bujalska

źródło: materiały nadesłane

10-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
tajemnice-porostow-zdjecia