REKLAMA

Submisja. Ponad 20 tys. zł za m3 drewna! (ZDJĘCIA)

ZAŁUŻ / PODKARPACIE. Kolejna już Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przyniosła interesujące rozstrzygnięcia. Otwarcia ofert dokonano 17 lutego w Nadleśnictwie Brzozów. O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku 21 kupców reprezentujących firmy z Polski, Austrii, Włoch, Niemiec, Czech i Słowacji.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie zaoferowały prawie 1452 metry sześcienne, co oznacza, że jest to wciąż jeden z większych przetargów na drewno w Europie Środkowej. Zgromadzono je na składach w Godowej, Oleszycach i Załużu.

Jak co roku, w lutym w Nadleśnictwie Brzozów komisja przetargowa dokonuje oficjalnego otwarcia ofert. Ostateczny wybór nabywców przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Pozwala on szybko i sprawnie wybierać najkorzystniejsze oferty, dając jednocześnie kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu.

Najwięcej sprzedano drewna dębowego – 931 m³ i jaworowego – 148 m³. W mniejszych ilościach sprzedano również wystawione na przetarg drewno dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu, buka, jesionu i modrzewia.

Submisje drewna pozwalają odbiorcom na dokładne oględziny surowca i wyszacowanie ceny według własnych indywidualnych oczekiwań. Sprzedaż prawie całości oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces, zwłaszcza w dzisiejszych realiach gospodarczych – stwierdził Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych. – Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają najnowsze tendencje na rynku drewna.

Najwyższą cenę średnią 4128 za m³ – uzyskano za drewno dębowe, zaś średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa i sięgnęła 1930 zł. Średnia cena drewna ogółem uzyskana na submisji to 3196 zł.

Najdrożej sprzedano dwie kłody jaworowe – po jednej z nadleśnictw Brzozów i Strzyżów. Obie uzyskały identyczna cenę 20 430 zł za metr sześcienny. Wciąż zatem niepobity pozostaje rekord cenowy uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas to za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za m³.

Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad trzy miliony metrów sześciennych.

Podkarpackie drewno w najróżniejszych produktach trafia niemal na cały świat. Można odnaleźć je w okleinach i fornirach wykorzystywanych przy produkcji mebli, drzwi czy ekskluzywnych paneli drewnianych. Drewno jaworu falistego, tzw. rezonansowe, „usłyszymy” w trakcie koncertów, ponieważ wykonane z niego instrumenty strunowe (m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, a nawet fortepiany) brzmią w najlepszych filharmoniach świata.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

18-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: