REKLAMA

Służby zatrzymały rosyjskiego szpiega. NIEOFICJALNIE: Hokeista pierwszoligowego klubu

POLSKA. Dzisiaj rano opinię publiczną obiega informacja o zatrzymaniu i aresztowaniu kolejnej osoby podejrzanej o szpiegostwo i działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Portal i.pl podaje nieoficjalnie, że chodzi o hokeistę pierwszoligowego klubu. – To już 14 zatrzymany członek rozpracowanej przez nas siatki szpiegowskiej – napisał na Twitterze Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Rosyjscy szpiedzy wpadają jeden po drugim! Kolejny sukces śledczych Prokuratury Krajowej i ABW. Schwytano szpiega, który działał pod płaszczykiem sportowca. Rosjanin był zawodnikiem 1-ligowego klubu. To już 14 zatrzymany członek rozpracowanej przez nas siatki szpiegowskiej. Dziękuję prokuratorom i funkcjonariuszom ABW za zaangażowanie w obronie Ojczyzny! – poinformował dzisiaj rano na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Portal i.pl podał nieoficjalnie, że chodzi o hokeistę Maksima S., który występował w pierwszoligowym polskim klubie. W Polsce przebywał od października 2021 r.


zdjęcia (3) poglądowe

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 130 § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa ustalano że zatrzymany to zawodowy sportowiec I ligowego klubu. Na terenie Polski przeprowadzał czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach. Na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywał wynagrodzenie. Zatrzymany obywatel Federacji Rosyjskiej przebywał w Polsce od października 2021 r.

Trafił do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanego, grożącą mu surową karę prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów zastosował tymczasowe aresztowanie.

Siatka szpiegowska

Rosjanin jest już 14 osobą zatrzymaną w śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowujący akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

źródło: Red., oi.pl, informacja prasowa Prokuratury Krajowej

30-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: