Siła kobiet Karpat! Najważniejsze wyzwania (VIDEO)
PODKARPACIE. Na Zamku w Krasiczynie odbyła się 35. edycja międzynarodowej konferencji „Europa Karpat”. Rozmawiano przede wszystkim o współpracy państw regionu w obliczu kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę. Ta perspektywa, była również motywem przewodnim panelu z cyklu „Kobiety Karpat”, w ramach którego debatowano o strategicznych wyzwaniach i fundamentalnej roli kobiety w całym procesie. Zapraszamy do obejrzenia naszej RELACJI VIDEO.
Tematyka trzydniowego (24 – 26 lutego) spotkania w Krasiczynie, tradycyjnego miejsca konferencji Europa Karpat, koncentrowała się wokół współpracy państw regionu w obliczu kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę. Refleksji poddano miejsce i rolę Europy Środkowej w międzynarodowym układzie bezpieczeństwa oraz wsparciu i odbudowie Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej. Debatowano także m.in. o edukacji przyszłości i cyfryzacji, rozwoju komunikacji w Europie Środkowej, bezpieczeństwie żywnościowym i dyplomacji parlamentarnej.
Panel z cyklu „Kobiety Karpat”: najważniejsze wyzwania.
Inwazja Rosji niesie ze sobą ogromne koszty klimatyczne i przyrodnicze. Zniszczono duże powierzchnie lasów, w wyniku działań wojennych doszło do uwolnienia ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych. Podczas Konwencji Karpackiej w Rzeszowie w październiku 2033 r. w ramach polskiej prezydencji tej organizacji przedstawiony został raport dot. szkód środowiskowych w Karpatach spowodowanych działaniami wojennymi, a jego wnioski posłużą do oceny potrzeb i wypracowania mechanizmów możliwego wsparcia materiałowego i finansowego dla Ukrainy.
Agresja Rosji spowodowała śmierć tysięcy ofiar cywilnych, wewnętrzne przesiedlenie oraz emigrację ponad 13 mln osób. Pociągnęła za sobą również ogromne straty materialne, obejmujące zniszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury, w tym energetycznej. Pytanie jaką rolę mogą odegrać kobiety, aby sprostać aktualnym wyzwaniom.
Paneliści:
Zsofia Racz, Komisarz Ministerialny ds. Kontaktów z Młodzieżą, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – Węgry
Ołena Kopanchuk, Deputowana, wiceprzewodnicząca Komisji Budżetowej Rady Najwyższej – Ukraina
Agnieszka Ścigaj, Minister, członek Rady Ministrów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Polska
Oksana Yurynets, Przewodnicząca NGO Europejskiej Agencji Współpracy – Ukraina
Inna Kuley, Działaczka społeczna, założycielka Komitetu Obrony Represjonowanych – Białoruś
Krystyna Wróblewska, Prezes Stowarzyszenia „Kobiety Karpat”
Monika Lach, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu
Prowadząca rozmowę Minister Klimatu i Środowiska zauważyła, że „Karpaty to jest coś, co łączy, gospodarczo, społecznie kulturowo, ale i środowiskowo”. – To teren w 30 proc. pokryty lasami. Wymiar środowiskowy jest tu jednym z ważniejszych. Zależy nam na dobrym oszacowaniu strat środowiskowych w związku z wojną na Ukrainie, by w przyszłości w imieniu Karpat upomnieć się do Federacji Rosyjskiej o rekompensatę tych strat, które dotyczą nas wszystkich – podkreśliła Anna Moskwa.
– Już ponad rok jako wolni ludzie przeciwstawiamy się agresji, szalonemu złu, gwałtom, przemocy. Kobieta ukraińska przekracza w tym momencie granicę bólu. Wyzwania przed którymi stoi ukraińska kobieta to zachowanie życia swojego dziecka, szukanie schronu. To zło zabija wszelkie perspektywy, ale zabija także wszelkie żywe stworzenia na ziemi, ludzi, zwierzęta, przyrodę, ekologię. Wszystko to co ludzie chcą zachować, mnożyć – powiedziała ukraińska deputowana Ołena Kopanchuk. – Kobieta ukraińska jest silna siłą każdej polskiej kobiety. Cały czas jesteśmy ze sobą w kontakcie. Pierwsze ciepłe objęcia, które otrzymał naród ukraiński były od polskich kobiet. Będziemy o tym pamiętać w każdej chwili. Stale nam pomagacie, relacje między ukraińskimi i polskimi kobietami pozwalają nam łączyć świat – zaznaczyła wiceprzewodnicząca Komisji Budżetowej Rady Najwyższej.
– Jako kobiety jesteśmy odważne w działalności politycznej, społecznej. W polityce kobiety dają profesjonalizm, dobrą wiedzę, doświadczenie, dobrze przygotowane projekty, ale i dużo empatii, emocji, a w tych trudnych czasach, strasznej wojennej sytuacji, tych uczuć, empatii potrzeba zdecydowanie więcej. Bardzo mocno zburzone zostało poczucie bezpieczeństwa, również społecznego, psychologicznego. Naszą rolą jest solidarność, jako kobiety rozumiemy się i czujemy tę empatię. W trudnych sytuacjach potrafimy sobie radzić. Wiedzą, doświadczeniem i tym co mamy. Przygotowujemy się, że Ukraina wygra, a pokój na świecie to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, zrozumienie – podkreśliła Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej.
tekst: Sejm RP, Konferencja „Europa Karpat” – materiały organizatora, Red.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
MINISTER CZARNEK: Więcej nauczyciela dla ucznia, mniej biurokracji! (VIDEO)
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Tagi: konferencja w Krasiczynie, Najważniejsze wyzwania, nasza RELACJA VIDEO, Siła kobiet Karpat!, VIDEO)
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: