REKLAMA

SANOK: Gaudeamus Igitur rozbrzmiało po raz dwudziesty! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. 1 października br. w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku po raz dwudziesty rozbrzmiało Gaudeamus Igitur inaugurując nowy rok akademicki 2020/2021. Inauguracja jakże inna od dotychczasowych, ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną. Wraz ze studentami rok akademicki zainaugurowali także słuchacze Sanockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Naukę w nowym roku akademickim rozpoczyna blisko 600 studentów pierwszego roku, którzy kształcić się będą na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych.

Uroczystość, w której udział wzięli rektorzy i delegaci szkół wyższych, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, duchowni, reprezentanci środowisk lokalnych, biznesu oraz studenci rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji społeczności akademickiej i słuchaczy Sanockiego Uniwersytetu III Wieku w Kościele Przemienienia Pańskiego.

Po zakończonej mszy uczestnicy uroczystości przeszli do Centrum Sportowo-Dydaktycznego. Zgromadzonych gości przywitał JM Rektor dr inż. Mateusz Kaczmarski. W swoim debiutanckim wystąpieniu Rektor podkreślał jak szczególna jest to inauguracja, a także jak inny od dotychczasowych ze względu na pandemię koronowirusa i wynikających z niej ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni był miniony rok akademicki. Skutkowało to potrzebą ograniczenia kontaktów bezpośrednich ze studentami, nauczycielami akademickimi i realizacją kształcenia w formie zdalnej. Kontynuując mówił:

„Przejście na tę formę kształcenia nie było proste. Wymagało zmiany metod kształcenia, większej otwartości, cierpliwości, konsekwencji. Uczyliśmy się wszyscy, zarówno studenci jak i nauczyciele. Dzisiaj mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że zarówno jedni jak i drudzy zdali egzamin. Studenci osiągnęli zaplanowane efekty uczenia się, a nauczyciele akademiccy zrealizowali swoje zadania.”

Wymienił także najważniejsze sukcesy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku w roku akademickim 2019/2020, do których zaliczyć możemy m.in.:

  • Zdobycie po raz szósty zaszczytnego tytułu i certyfikatu „Uczelni Liderów”.
  • Uzyskanie tytułu w konkursie „Orły Edukacji 2020”. Status ten przyznano na podstawie wysokich ocen Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
  • Zdobycie przez studentów wicemistrzostwa Polski w rozgrywanych w Warszawie Akademickich Mistrzostwach Polski w Unihokeju.
  • W roku akademickim 2019/2020 studentka Amelia Piegdoń znalazła się w zaszczytnym gronie stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyróżnienia otrzymało 488 studentów z całej Polski spośród 1106 złożonych wniosków. Jednak spośród nich tylko dwie osoby! (w tym Amelia), drugi raz w ciągu dwóch lat takie stypendium otrzymały.
  • Uzyskanie przez doktora n. med. Wojciecha Roczniaka stopnia naukowego dr hab. n. med. i n. o zdr. na Wydzia.le Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także otwarcie przewodów doktorskich przez trójkę nauczycieli akademickich z Zakładu Pedagogiki.
  • Wyniki rekrutacji na rozpoczynający się rok akademicki to element, który należy również do sukcesów uczelni. Na 1 rok studiów przyjęto blisko 600 osób, a w dalszym ciągu prowadzony jest proces rekrutacji.
  • Uzyskanie dotacji celowej od Zarządu Województwa Podkarpackiego w kwocie: 85000,00 zł na realizację przedsięwzięcia pn. „Wyposażenie laboratorium wytrzymałości materiałów i konstrukcji” (laboratorium badawczo-dydaktyczne).

Tradycyjnie po przemówieniu inauguracyjnym i Gaude Mater Polonia nastąpiła immatrykulacja studentów rozpoczynających naukę w sanockiej Uczelni. Akt ślubowania odczytała Prorektor dr hab. Elżbieta Cipora, a Pan Rektor symbolicznym wskazaniem berła przyjął reprezentantów poszczególnych kierunków w poczet studentów Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

W wystąpieniach zaproszonych gości wszyscy zgodnie podkreślali jak wielkie znaczenie w funkcjonowaniu społeczności miasta, powiatu, województwa odgrywa sanocka Alma Mater. Na ręce Pani dr hab. Elżbiety Cipory, która skończyła swoją drugą kadencję na stanowisku Rektora składali podziękowania za trud i pracę wkładaną w rozwój uczelni. Nowemu Rektorowi życzyli kontynuacji dotychczasowej jej działalności.

W imieniu studentów głos zabrała Gabriela Stach studentka 3 roku na kierunku pielęgniarstwo.

Wykład inauguracyjny pt.: „Pandemia COVID-19. Czy to tylko walka o oddech?” nawiązywał do sytuacji epidemiologicznej naszego kraju. Wygłosił go dr n. med. Marek Wojtaszek Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej, Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Medycznego w Łańcucie.

Ostatnim akcentem inauguracji roku akademickiego był występ nauczyciela akademickiego Uczelni dr Moniki Brewczak, która przy akompaniamencie Roberta Handermandera zaśpiewała „Prząśniczkę” Moniuszki.

Dzięki transmisji live w inauguracji mogli uczestniczyć wszyscy, którzy z różnych względów nie mogli osobiście być częścią tego wydarzenia.

Retransmisję inauguracji można zobaczyć na www.up-sanok.edu.pl/live.

źródło: UP Sanok / materiały nadesłane


02-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)