REKLAMA

RZESZÓW. Nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci oddana do użytku (ZDJĘCIA, VIDEO)

|

RZESZÓW. Nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci oddana do użytku (ZDJĘCIA, VIDEO)

RZESZÓW/PODKARPACIE. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego dla Dzieci.
   
IMG_3008-1161x900
To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających małych pacjentów. Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury, badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych.

Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. Miejsce dysponuje salą wybudzeń z czterema łóżkami i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.

Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a pomieszczenia szpitala do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia dostosowano dzięki ponad 3 mln zł z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.

Dostęp dla dzieci do diagnostyki na wysokim poziomie w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie – szpital pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie. W jego strukturze działają specjalistyczne kliniki, oddziały i poradnie dziecięce w takich zakresach jak onkohematologia, neurologia, ortopedia, gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia, chirurgia, urologia czy rehabilitacja.
IMG_2940-1200x800
Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zapewni małym pacjentom diagnostykę na najwyższym europejskim poziomie – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor szpitala.

– Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz.

Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl mówił również o tym, że samorząd województwa podkarpackiego rozpoczął prace, aby w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający pełnoprofilową opiekę.

Trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu „na górce”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.
IMG_2959-1200x881
– Dużą bolączką naszego regionu był deficyt związany z zapewnieniem kompleksowej opieki dla dzieci. Decyzja o potrzebie stworzenia Centrum Zdrowia Dziecka przy Klinicznym Szpitalu nr 2 w Rzeszowie jest bardzo cenna. Wykonanie jednego kroku – jakim jest utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego – jest ruchem, który w jakimś zakresie przybliża nas do uzupełnienia tego deficytu – mówiła w trackie oddania pracowni do użytku wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W szpitalu „na górce” podpisano także umowę partnerstwa na organizację 43. Kongresu Radiologów Polskich pomiędzy Województwem Podkarpackim reprezentowanym przez marszałka Władysława Ortyla, a Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym, w którego imieniu wystąpili rzeszowscy specjaliści dr Wiesław Guz i dr Andrzej Górecki. Kongres odbywa się co 2 lata już od 1925 r., a w dniach 26-28 maja 2022 r. Podkarpacie po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia. G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce k. Rzeszowa zgromadzi blisko 2000 gości i specjalistów z Polski i Europy.
IMG_3036-1200x800
W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorzadowej  oraz pracownicy szpitala. Obiekt poświecił biskup Jan Wątroba.

IMG_2986-1200x800

IMG_2976-1200x852

UMWP, PUW Rzeszów


ZOBACZ RÓWNIEŻ

KONFEDERACJA: Powraca bezprawny lockdown i ogłoszono nielegalną segregację sanitarną!

tvPolska

08-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)