REKLAMA

Ryś na ambonie! Myśliwi mają konkurencję (VIDEO, FOTO)

POLSKA. Niecodzienny widok zastał jeden z myśliwych, który udał się na polowanie i chciał zając jedną z ambon. Okazało się, że jest ona już zajęta przez… rysia! Zobaczcie nagranie VIDEO udostępnione dzisiaj przez Polski Związek Łowiecki.

Polski Związek Łowiecki opublikował filmik dzisiaj.

Zobaczcie kto dziś polował na dziki z ambony. Filmik dostaliśmy od jednego z łowczych. Chętnie oznaczymy autora! Darz Bór! – czytamy w opisie.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że nagranie pochodzi z okolic miejscowości Ińsko położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim.

Rysie żyją między innymi w Bieszczadach. Są wizytówką i chlubą Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Głowa rysia widoczna jest w logotypie BdPN.

Ryś euroazjatycki osiąga długość ciała około 100–150 cm (najczęściej do 130 cm) i wysokość w kłębie ok. 50–75 cm. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami (wyraźniejsze u populacji górskich i prawie w ogóle niewidoczne u nizinnych). Brzuch jest biały. U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody. Futro rysia ma doskonałe właściwości izolujące i zbudowane jest z 3 rodzajów włosów: przewodnich, ościstych i puchowych.

Stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają je do uszu rysia tak, że ten lepiej słyszy, ryś może wychwytywać wysokie częstotliwości 60-70 kHz. Ogon jest krótki, ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Jego uzębienie jest przystosowane do kruszenia i cięcia, z dobrze rozwiniętymi kłami i łamaczami. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Nie jest za to dobrym biegaczem, szybko się męczy. Tak jak wszystkie małe koty myje starannie całe ciało, potrafi także mruczeć i na wdechu i na wydechu, co zawdzięcza specjalnej budowie kości gnykowych.


screeny z filmu

źródło: Polski Związek Łowiecki – Fb, Wikimedia (Creative Commons)

09-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)