REKLAMA

Rynek pracy w Rzeszowie – jakie są prognozy na rok 2022?

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, a także istotny ośrodek handlu, przemysłu, usług i budownictwa. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym mieście mają osoby związane z branżą lotniczą, nowych technologii oraz farmaceutyczną. W 2022 roku wzrośnie zapotrzebowanie również na pracowników innych sektorów. Zapoznaj się z portfolio gospodarczym Rzeszowa i dowiedz się, jakich specjalistów będą poszukiwali lokalni pracodawcy.

Rynek pracy w Rzeszowie – jak wygląda aktualna sytuacja?

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego oraz największy rynek pracy w tym regionie. To właśnie tu kumuluje się handel, budownictwo i usługi, dlatego przedsiębiorcy chętnie otwierają w tym mieście swoje biznesy. Na kogo w tym mieście czeka praca? Rzeszów jest również ośrodkiem przemysłu lotniczego oraz nowych technologii i to właśnie specjaliści z tych branż mają największe szanse na znalezienie zatrudnienia w stolicy Podkarpacia. Świetnie rozwija się tu również przemysł farmaceutyczny, reprezentowany przez dwie firmy – Sanofi, czyli jedno z największych przedsiębiorstw farmaceutycznych w Polsce oraz INC Polfę Rzeszów, która produkuje suplementy diety i leki.

Jaka jest stopa bezrobocia w Rzeszowie?

Bezrobocie w Rzeszowie na początku roku 2021 wynosiło 6,5 proc., a w październiku spadło do 5,1 proc. To drugi najniższy poziom bezrobocia spośród wszystkich miast na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Niestety, nadal około 80 tys. osób z tego regionu ma problemy ze znalezieniem pracy. Powodem jest nie tylko epidemia SARS-Cov-19, ale również nieadekwatne do wymagań podkarpackiego rynku pracy wykształcenie i przygotowanie zawodowe młodych ludzi.

Osobny bezrobotne i poszukujące pracy mogą zwrócić się do Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie, który znajduje się przy ulicy Aleja Batalionów Chłopskich 7. Instytucja ta oferuje pomoc w kilku różnych formach: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, podnoszenia kwalifikacji oraz świadczeń pieniężnych (zasiłek dla osób bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, świadczenie przysługujące rolnikom zwolnionym z pracy). Urząd działa w poniedziałki od 8:00 do 16:00, a od wtorku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Rzeszowie?

Jak wynika z danych GUS za rok 2020, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Rzeszowie wynosiło 5591,53 złotych, a zatem było najwyższe spośród wszystkich miast na prawach powiatu w województwie podkarpackim. To również więcej niż średnia wojewódzka, która w tym samym okresie osiągnęła poziom 4835,14 złotych brutto.

Jacy pracownicy będą poszukiwani w Rzeszowie w 2022 roku?

Jak wynika z prognozy Barometru zawodów na rok 2022 dla Rzeszowa, w mieście będzie duże zapotrzebowanie na pracowników z sektora IT i e-commerce. Mowa o administratorach stron internetowych, projektantach i administratorach baz danych, programistach oraz pracownikach sprzedaży internetowej.

Pracodawcy będą poszukiwali również fachowców z branży budowlanej, zwłaszcza betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych, robotników obróbki drewna i stolarzy, a także spawaczy.

Niedobory kadrowe wystąpią również w przypadku przedstawicieli służby zdrowia. Szpitale, przychodnie oraz inne placówki medyczne będą pilnie poszukiwały lekarzy oraz pielęgniarek i położnych.

Kogo jeszcze zabraknie na rynku pracy w Rzeszowie? Eksperci prognozują, że będą to kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, a także pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w Rzeszowie?

Prognoza Barometru zawodów jasno wskazuje, że na lokalnym rynku pracy będzie duża nadwyżka przedstawicieli niektórych profesji. Chodzi zwłaszcza o absolwentów popularnych kierunków studiów – ekonomistów, filologów, filozofów, historyków, politologów, kulturoznawców i socjologów. Poza tym problemy ze znalezieniem zatrudnienia mogą napotkać cukiernicy, fotografowie, fryzjerzy, instruktorzy rekreacji sportu, kelnerzy i barmani, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, technicy informatycy i inni.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy w Rzeszowie?

Oferty zatrudnienia w Rzeszowie dostępne są w internetowych serwisach pracy, np. GoWork.pl. Serwis ten umożliwia filtrowanie wyników na podstawie stanowiska, wysokości zarobków, formy umowy oraz rodzaju etatu, które samodzielnie wybiera użytkownik. Następnie otrzymuje on ogłoszenia najbardziej dopasowane do jego preferencji. Po zapoznaniu się z wymaganiami pracodawców może wysłać CV do wybranego miejsca. Jeżeli żadna z ofert nie spełnia oczekiwań użytkownika, może on włączyć powiadomienia o nowych ofertach pracy z Rzeszowa – wystarczy, że wpisze swój adres e-mail.

brzozow24.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: