REKLAMA

„RAJ UTRACONY” – konfrontacje wizualno – muzyczne w Brzozowie (VIDEO, FOTO)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. W tych trudnych pod wieloma względami czasach… 6 listopada 2020 roku o godzinie 18:18 w klimatycznej Galerii Na Strychu – Brzozowskiego Domu Kultury, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Sylwestra Stabryły, połączony z prezentacją muzyki Angeli Gaber.

Dziękujemy artystom Angeli Gaber i Sylwestrowi Stabryle za wyjątkowy wieczór, pełen emocji, wyjątkowej twórczości, którą mogliśmy się karmić, kontemplować, wspólnie przeżywać…

Angela Gaber i Sylwester Stabryła są twórcami związanymi z ziemią sanocką, którzy od lat realizują swoje pasje artystyczne, Sylwester Stabryła malarskie, Angela Gaber muzyczne. Pasje te z jednej strony są od siebie oddalone, z drugiej strony przenikają się nawzajem, wpływają na siebie. Przez twórczość artyści wyrażają również wspólne doświadczenia i emocje towarzyszące ich życiu.

Projekt RAJ UTRACONY to swego rodzaju requiem, czas na wspomnienie. Powstała ekspozycja wizualno-muzyczna pełna zadumy, skupienia, refleksji. Każdy z artystów posłużył się własnymi, wyważonymi środkami przekazu aby wyrazić a może wyrzucić ból, rozpacz, pokazać tęsknotę, miłość, nadzieję. Na pierwszym planie są emocje.

Trudno pisać o tym projekcie w oderwaniu od źródeł emocji, z których powstał, prawdziwej historii osobistej straty. Twórcy inspirują do poszukiwania raju w sobie, harmonii, ukojenia.

O ARTYSTACH:

Sylwester Stabryła
Absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej 2002 r. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz ściennym, dekoracyjnym malarstwem wielkoformatowym (mural). Urodził się w Brzozowie, od wielu lat związany jest z miastem Sanokiem. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród i wyróżnień. Jego prace były wystawiane zarówno w Polsce jak i za granicą. Wśród wielu wystaw indywidualnych są te w Galerie Die Schöne w Wiedniu, w Teatrze Muzycznym Kapitol w Warszawie, w Galerii BWA w Krośnie, POSK w Londynie, w Galerii Domus Aurea w Lublinie i wiele innych.

„Każdy z nas żyje w krainie szczęśliwości, w takiej idylli, w takiej Arkadii, w takich czasach że mamy małą styczność ze śmiercią, nie jesteśmy z nią tak oswojeni jak kiedyś. W zamierzchłych czasach człowiek w zasadzie od dzieciństwa był do tego przygotowywany.. i żyjemy sobie w tej idylli świetnej gdzie nam tutaj mówią wszędzie, uczą że świat jest doskonały, ładny, piękny, Do momentu żyjemy w tym tzw. raju, do momentu kiedy właśnie tego raju nie utracimy. Wtedy przychodzi refleksja pytanie co dalej. I chyba ważne żeby po tym tzw. utraconym raju stworzyć sobie nowy raj i go dalej na ziemi budować i kontynuować tą naszą krainę szczęśliwości”

Angela Gaber
Wokalistka, łącząca etno-folk, z muzyką nowoczesną, z brzmieniami alternatywy, jak sama mówi poszukuje własnej pieśni. Artystka od lat związana jest z Sanokiem, inicjatorka galerii rzeczy i wydarzeń rozmaitych – Bazar Sztuki oraz Etno Galeria. Na swoim koncie ma debiutancki album „Opowieści z Ziemi”, płytę „Dobre Duchy” oraz płytę „ZORIA. Dziewczynka z Gwiazd. Cichy memoriał.”

„Temat naszego spotkania nie jest ani dla nas łatwy, ani lekki, ani komercyjny. Dotyczy utraty przez nas ….cała historia miała miejsce 3 lata temu kiedy utraciliśmy naszą córeczkę. To co widzicie Państwo to jest to czysta forma psychoterapii, nikt z nas nie myślał o komercyjnym wykorzystaniu…”.

„Wiem że takich ludzi, których spotkały podobne rzeczy jest bardzo dużo. Ja w ogóle nie zdawałam sobie z tego sprawy, wiem że to są trudne historie i myślę że takie doświadczenia zmieniają nasze życie na zawsze i teraz pytanie co z taką sytuacją zrobimy, co te nasze dusze, jakie sobie te zadania obrały i kim będziemy po takim wydarzeniu. My staramy być po prostu chyba lepszymi ludźmi, którzy nie wiem, może niosą mały promyk światła”

Relacja online:

Katalog online:

Wirtualny spacer po wystawie:

Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie jest realizowane przez Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza i Brzozowski Dom Kultury.

materiały nadesłane


13-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)