REKLAMA

Radni wojewódzcy przyznali 1,5 mln zł na ośrodek przeszczepu szpiku w Brzozowie

BRZOZÓW / PODKARPACIE. W Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie powstanie pierwszy na Podkarpaciu ośrodek transplantacji szpiku. Sejmik Województwa Podkarpackiego dofinansował kwotą 1,5 mln zł dokończenie budowy pawilonu onkologicznego, w którym pacjenci będą leczeni metodą przeszczepową.

 

Dorota Mękarska

Budowa pawilonu onkologicznego podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy, rozpoczęty w 2011 roku, udało się zrealizować w przeciągu półtora roku. W pawilonie, który jest już czynny, znalazły się oddziały: chemioterapii, hematologii i dziecięcy, a także poradnie onkologiczne oraz tzw. dzienna chemioterapia i hotelik dla pacjentów.

Pierwsza część inwestycji kosztowała 13 mln zł, z czego 5 mln zł pochodziło z budżetu samorządu podkarpackiego, a 6 mln zł z kredytu bankowego zabezpieczonego hipoteką majątku powiatu brzozowskiego. Natomiast następne 2 mln zł środków własnych szpitala pochłonęła realizacja drugiej części inwestycji.

Dotyczy ona budowy kolejnego segmentu. Ma znaleźć się w nim pierwszy na Podkarpaciu bank komórek macierzystych i ośrodek transplantacji szpiku, apteka z pracownią leków cytostatycznych i pracownia żywienia pozajelitowego.

Samorząd wojewódzki za drugim razem powiedział „nie”

Koszt drugiego etapu inwestycji szacowany jest na ponad 10 mln zł. Z własnych środków szpital wyłożył już 2 mln zł. Dzięki temu budynek stanął w stanie surowym zamkniętym.

Termin powstania tego segmentu wyznaczono wstępnie na koniec 2014 roku. Jednakże wystąpiły problemy ze sfinansowaniem jego budowy.

Samorząd wojewódzki, choć dyrekcja brzozowskiego szpitala kilka razy występowała o dofinansowanie, pieniędzy nie przyznał, motywując to potrzebą dofinansowania wojewódzkich zakładów opieki zdrowotnej i brakiem środków.

Wniosek dotyczący dofinansowania brzozowskiego szpitala kwotą 2,5 mln zł, który był głosowany w grudniu zeszłego roku, nie zyskał też przychylności radnych wojewódzkich.

To nie powstrzymało dyrekcji szpitala i władz powiatu brzozowskiego przed kontynuacją zadania. Ta potrzeba podyktowana jest statystyką. Jak mówią dane do leczenia onkologicznego kwalifikowanych jest coraz więcej osób. W ciągu ostatnich trzech lat hospitalizacja na wszystkich oddziałach onkologicznych w Brzozowie wzrosła o ponad 62 procent. Natomiast pacjenci, którzy muszą być leczeni metodą przeszczepową pomoc mogą uzyskać tylko poza granicami naszego województwa. Najbliższe ośrodki znajdują się w Krakowie i Lublinie.

W Brzozowie powstał więc plan zaciągnięcia kredytu bankowego na ten cel.

Z Brzozowa poszedł wniosek na 5 mln zł

Stało się to jednak trudne z powodu tylko częściowej wypłaty za tzw. nadwykonania. Dlatego też w czerwcu b.r. starosta brzozowski i dyrekcja szpitala ponownie wystąpili o wsparcie drugiego etapu inwestycji. Cały wniosek opiewał na 5 mln zł, natomiast w tym roku zabiegano o 3 mln zł. Pozostałą kwotę szpital ma zamiar wydać z własnej kasy.

Na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wniosek został pozytywnie rozstrzygnięty, ale kwota tegorocznego dofinansowania wyniosła 1,5 mln zł.

Na obecnym etapie jest to kwota satysfakcjonująca – podkreśla Janusz Draguła, wicestarosta. brzozowski. – Nie ukrywam jednak, że liczymy na dofinansowanie w przyszłym roku.

Tylko 8 procent pacjentów onkologicznych to mieszkańcy powiatu brzozowskiego

Nie wszyscy radni wojewódzcy głosowali „za”. Oponenci podkreślali, że wniosek dotyczy szpitala powiatowego, a nie „marszałkowskiego”.

Niestety, nie do wszystkich dociera, że szpital w Brzozowie służy mieszkańcom całego województwa – dodaje Janusz Draguła. – Tylko 8 procent pacjentów onkologicznych leczących się w Brzozowie to mieszkańcy naszego powiatu. Pozostali pochodzą z całego Podkarpacia. Z tego powodu nasz szpital ma prawo oczekiwać wsparcia władz wojewódzkich. Wczorajsze głosowanie było, uważam, dobrym prognostykiem, na co możemy liczyć w przyszłości. Jego wynik wskazuje, że większość radnych jest za tym, by rozwijać w Brzozowie leczenie metodą przeszczepową.

Jeśli powiat brzozowski otrzyma wsparcie również w przyszłym roku, jest szansa, że do końca 2014 roku ośrodek przeszczepu szpiku w Brzozowie powstanie, a pierwsi pacjenci będą leczeni tą metodą już w 2015 roku.

24-09-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: