REKLAMA

Pyszności! Festiwal naleśnika w Humniskach (FOTO)

HUMNISKA / PODKARPACIE. W minioną sobotę, tj. 22 sierpnia odbyło się cykliczne wydarzenie gospodyń z Humnisk działających w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. Przedsięwzięcie, choć w okrojonym zakresie ze względu na COVID-19 w porównaniu do lat ubiegłych, pokazało ogromny talent i zaangażowanie pań w kultywowanie lokalnych tradycji. Na stołach pojawiły się tradycyjnie dania z głównym bohaterem na czele (czytaj naleśnikiem).

DSC_2564

Doskonałe dekoracje, niezwykła kreacja potraw, wyśmienity smak udowodniły wszystkim zebranym wspaniały kunszt sztuki kulinarnej autorek niecodziennych dań. Pyszności i wykwintności spotkania dodały prezentowane urokliwe, pieczołowicie wykonane prace rękodzielnicze, a w wśród nich profesjonalnie wykonane haftowane serwety, biżuteria, ozdoby a nawet sentymentalny, dostojnie wyglądający koronkowy parasol. Te wszystkie „cudeńka” przygotowały Inicjatorki spotkania wraz z przewodniczącą panią Agnieszką Kędrą , wzbogacone potrawami, które przywiozły również przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Przysietnicy i Grabownicy Starzeńskiej.

DSC_2555

Tegoroczny Festiwal mini naleśnika połączony był z uczczeniem kolejnej rocznicy działalności Koła, reaktywowanego 5 lat temu. Początek działalności skupiał 25 kobiet, jednakże aktualnie w składzie Koła jest 11 Pań, które z ogromną pasją szydełkują, haftują, tworzą ozdoby i dekoracje, kultywują lokalne tradycje również w zakresie regionalnych potraw.

W swojej pięcioletniej działalności panie zrealizowały szereg przedsięwzięć wpisujących się w lokalną kulturę, a do najważniejszych można zaliczyć: Dożynki Gminne, festyny, mini festiwal naleśnika, liczne warsztaty dla dzieci w szkole i w Bibliotece Miejskiej w Brzozowie, nie zapominając o seniorach co roku organizują Spotkanie Opłatkowe. Koło ma również w swoim dorobku wielokrotny udział zwieńczony sukcesami w konkursach kulinarnych. Jak podkreśla przewodnicząca Koła pani Agnieszka Kędra wszystkie działania były możliwe dzięki dobrej współpracy z Gminą Brzozów, sołtysami i radnymi z Humnisk oraz lokalną szkołą i jednostką OSP.

DSC_2571

Zgodnie z ideą każdego jubileuszu były życzenia, refleksje i podziękowania. W swoim otwarciu spotkania pani Agnieszka Kędra po serdecznym powitaniu gości, podziękowała członkiniom Koła, doceniając ich wkład i wysiłek w społeczne zaangażowanie podtrzymywania lokalnej tradycji, życząc równocześnie zdrowia, radości i wytrwałości. Wiele ciepłych słów do całego Koła Gospodyń Wiejskich skierowali zaproszeni goście, w tym w imieniu Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, pani Alicja Tomoń – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Brzozowie, Radna Rady Miejskiej w Brzozowie pani Mariola Pilszak, sołtysi pan Mariusz Fic i pan Stanisław Kułak, pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwałej pani Małgorzata Jakiel–Kiełbasa i pan Tomasz Bartnicki, pan Edward Sowa w imieniu Zarządu Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krośnie z s. w Jaśle i Regionalnej Rady KGW, przybyłe Koła Gospodyń Wiejskich.

Alicja Tomoń
Serwis internetowy Gminy Brzozów


25-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)