REKLAMA

PWSZ: „Zdrowie bywa ulotne niczym balonik”. Zakład Pielęgniarstwa zrealizował program profilaktyczny pod hasłem „Świadome rodzicielstwo wolne od uzależnień” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zakład Pielęgniastwa PWSZ im. J. Grodka w Sanoku zrealizował VI edycję szkolnego programu profilaktycznego ” Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”.

W Zakładzie Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku zakończyła się kolejna już VI edycja szkolnego programu edukacyjnego „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” w tym roku zorganizowana pod hasłem „Świadome rodzicielstwo wolne od uzależnień”. W realizacji programu wzięło udział ponad 250 uczniów sanockich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami. Program był realizowany w oparciu o ogólnopolską kampanię społeczną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, której głównym inicjatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główną grupą docelową programu są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

W czasie realizacji programu zwrócono uwagę na to, iż rodzicielstwo to podejmowanie decyzji w sprawach prokreacji przez obojga rodziców w sposób świadomy i odpowiedzialny. Planowanie rodziny powinno uwzględniać strukturę i liczebność jej członków uwarunkowanych względami zdrowotnymi, społecznymi i kulturowymi. Rodzicielstwo świadome i odpowiedzialne oznacza, że do podstawowego zadania małżeństwa/partnerstwa, jakim jest wydanie na świat potomstwa, angażuje się odpowiedzialność obojga partnerów za życie, zdrowie i los ich dzieci w przyszłości.

Poruszana problematyka jest odpowiedzią na aktualne problemy i potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol, a dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu. O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa.

Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%), a niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne. W konsekwencji w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.
Poradnictwo prowadzone przez nauczycieli i studentów kierunku pielęgniarstwo jest nie tylko sposobem zdobycia dodatkowych wiadomości i umiejętności, ale również okazją do innego spojrzenia na tak ważne tematy jak zdrowie w okresie prokreacyjnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za skorzystanie z naszej dodatkowej oferty edukacyjnej i zapraszamy na udział w kolejnych edycjach z zakresu oświaty zdrowotnej.

26-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)