REKLAMA

PWSZ Sanok rozwija współpracę z kenijską szkołą. Dzieci z Malindi uczą się polskiego (ZDJĘCIA)

SANOK, KENIA / PODKARPACIE. W styczniu tego roku dwoje pracowników Zakładu Pedagogiki PWSZ w Sanoku, mgr Maria Kuzin i dr hab. Wojciech Walat, odwiedzili kenijską szkołę Mary’s Junior School znajdującą się w mieście Malindi w Kenii. 

Współpracę ze szkołą przed kilku laty nawiązała Maria Kuzin, w międzyczasie szkoła rozrosła się, a rodzice coraz chętniej zapisują dzieci do tej placówki.Obecnie szkoła liczy 263 uczniów. Posiada oddział przedszkolny a także oddziały uczniów starszych, aż do 16 roku życia. Warunki, w jakich uczniowie uczą się, są bardzo skromne, brakuje podstawowych pomocy dydaktycznych, ławek, zeszytów i przyborów. Szkoła zapewnia najuboższym uczniom miskę kaszy w porze lunchu. To duże osiągnięcie szkoły jak na warunki kenijskie.

kenia_9

O pracowni komputerowej uczniowie nawet w snach nie marzą! Ale za to uczestniczą w wielu wydarzeniach, organizują uroczystości szkolne, mecze piłki nożnej, a częstymi gośćmi są rodzice uczniów. Afrykańscy uczniowie są przyjaźni, otwarci, chętnie słuchają o Polsce, znają polskich sportowców, artystów czy inne znane postaci ze świata historii, muzyki, itp. Lubią uczyć się języka polskiego. Porozumieć się z nimi można w języku angielskim.

Ostatnio, studentki drugiego i trzeciego roku pedagogiki postanowiły zebrać drobne datki i upominki dla afrykańskiej szkoły. Fundusze te zostały przekazane na ręce dyrektora szkoły, który jest bardzo wdzięczny studentkom za okazaną pomoc i deklarowaną współpracę. Szkoła jest otwarta, przyjmuje do pracy chętnych wolontariuszy, szczególnie z Europy, a tym bardziej z Polski. Mary’s Junior School ma w swoim logo flagę polską.

Prof. Wojciech Walat i mgr Maria Kuzin zapewnili uczniów, dyrektora i nauczycieli, że do tej szkoły będą częściej przyjeżdżali. Można powiedzieć, że droga między studentami PWSZ w Sanoku a uczniami w Malindi w Kenii jest już otwarta.

materiały nadesłane

08-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)