REKLAMA

Przemyt olbrzymiego bursztynu. Gruzin twierdził, że do celów leczniczych

GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt okazałej bryły nieoszlifowanego bursztynu o wadze przeszło 809 gramów, którego wartość szacować można na 20 000 zł. „Złoto Bałtyku” przewoził bez zgłoszenia w swoim bagażu 54-letni obywatel Gruzji, który wyjaśnił, że bursztyn zakupiony został w Kijowie, w celach leczniczych. Wobec mężczyzny wszczęte zostało postępowania karne skarbowe, a na poczet grożącej kary grzywny zajęto środki pieniężne w wysokości 1300 zł.

To kolejny już w tym roku przypadek udaremnienia przemytu bursztynu przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim. W maju br., na okazałe kamienie bursztynu wartego 21 tys. złotych natrafili funkcjonariusze KAS podczas kontroli samochodu osobowego na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku. 7 brył o wadze blisko 2 kg przewozili bez zgłoszenia celnego dwaj obywatele Ukrainy.

Łącznie, w 2018 r. podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt ponad 700 kg bursztynu. Rekordowe ujawnienie miało miejsce na przejściu granicznym w Korczowej 29/30 października 2018 r., kiedy funkcjonariusze KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu.

W latach 2016-2018 funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Korczowej ujawnili przemyt bursztynu o łącznej masie 920 kg. W tym samym czasie funkcjonariusze z oddziałów celnych w Medyce i Budomierzu, ujawnili odpowiednio 353 i 305 kg tego surowca.

 

źródło: KAS

09-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)