REKLAMA

Przemyt, nielegalni imigranci, fałszerstwa dokumentów. Półroczny bilans na granicy (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG pilnują bezpieczeństwa mieszkańców Polski i Europy strzegąc granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Jak wygląda bilans pierwszego półrocza?

Obecnie Bieszczadzki Oddział ochrania odcinek granicy zewnętrznej o długości 239 km (granica z Ukrainą) oraz odcinek granicy wewnętrznej (granica ze Słowacją) o długości 134 km.

sg1

Swoje zadania oddział realizuje przy pomocy usytuowanych wzdłuż granicy 14 placówek. Funkcjonariusze prowadzą odprawę podróżnych i towarów w 4 drogowych przejściach granicznych, 3 kolejowych i w 2 lotniczych przejściach granicznych.
Obecnie w Bieszczadzkim Oddziale pełni służbę ponad 2000 funkcjonariuszy i pracuje 300 pracowników cywilnych.

sg2

W pierwszej połowie 2017 roku strażnicy graniczni z BiOSG odprawili ponad 6 milionów podróżnych – tj. o 4,1 % więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ciekawostką jest, że ruch graniczny osób wzrasta we wszystkich obszarach, natomiast spada w zakresie MRG, co jest spowodowane m.in. tym, że ob. Ukrainy coraz częściej ubiegają się, zamiast o karty mrg , o paszporty biometryczne, aby wjeżdżać do Europy bezwizowo. Przy tym nie są ograniczeni obszarem 30 km (jak w mrg).

Po 11 czerwca, kiedy wprowadzono ruch bezwizowy dla ob. Ukrainy, obserwujemy stały wzrost tego wskaźnika (poniżej dokładne wyszczególnienie w konkretnych dniach).

sg3

Na podkarpackich przejściach granicznych ruch bezwizowy ob. Ukrainy mieści się w zakresie od 3 do 5 %. Dla przykładu: w ciągu doby granice na Podkarpaciu przekracza np. w ruchu wizowym 9-10 tys. ob. Ukrainy – to w ruchu bezwizowym jest ich 3-4 tys.

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego SG codziennie sprawdzają autentyczności kilku tysięcy dokumentów podróży, dokumentów tożsamości, dowodów rejestracyjnych itp. W pierwszym półroczu 2017 roku ujawniono łącznie 634 przypadki przestępstw przeciwko dokumentom. Jednak zauważa się tu tendencję spadkową do analogicznego okresu roku ubiegłego (-28%).

sg4

Funkcjonariusze odmówili wjazdu na teren Polski a zarazem Unii Europejskiej 7 798 tys. osobom (nie posiadali dokumentów, nie spełniali wszystkich warunków niezbędnych do wjazdu do UE) oraz zatrzymali na granicy ponad 1 500 osób figurujących w bazie informacyjnej SIS, a poszukiwanych przez polski i zagraniczny wymiar sprawiedliwości. Także 113 osób które były poszukiwane przez Interpol. W ciągu pól roku, dzięki bazom danych do których mają dostęp funkcjonariusze SG na granicy, ZATRZYMANO 23 niebezpiecznych przestępców; – m. in. (na podst. Europejskiego Nakazu Aresztowania) 41-letniego ob. Ukrainy poszukiwanego od 11 lat przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, a skazanego za napad z użyciem broni, ob. Holandii – za przestępstwa gospodarcze i finansowe, ob. Bułgarii za oszustwa finansowe na terenie Mołdawii, 39-letniego obywatela Niemiec za kradzież z włamaniem w Niemczech .

Nielegalna migracja na tzw. zielonej granicy wzrasta.

sg5

W tym półroczu zatrzymano łącznie 122 osoby tj. o ponad 27% więcej niż w ubiegłym. Również, o ponad połowę wzrosła liczba przypadków związanych z nielegalnym przekroczeniem – było ich 111 (wzrost o 65,7%).

Za przekroczenia granicy stricte migracyjne zatrzymano 96 migrantów. Dominują tu (tak jak w tabelce) ob. Indii, Bangladeszu, Turcji.

Zauważalna jest zmiana jeśli chodzi o specyfikę migracji na tzw. granicy zielonej. Coraz częściej nielegalni imigranci mają przewodników (migracja zorganizowana). Takich przypadków było 6. Łącznie zatrzymano tu 21 osób ; m.in. w kwietniu, f-usze z Horyńca- Zdroju zatrzymali 6 migrantów ( 3 Bangladesz, 2 Pakistan , Syria+ organizator – Syryjczy, w czerwcu, znowu ta Placówka SG zatrzymała 3 Bangladeszu, 2 Pakistanu, 1 Indii i Ukraińca- organizatorem przerzutu był również Syryjczyk, w Stuposianach zatrzymano 2 ob. Turcji, na których czekał samochodem po polskiej stronie ob. Niemiec. A ostatnio (6 lipca) funkcjonariusze Straży Granicznej ze Stuposian uratowali w Bieszczadach rodzinę nielegalnych imigrantów z czwórką małych dzieci, którzy przybyli z Rosji. Dzieci miały gorączkę, wszyscy byli przemoczeni i głodni. Matka była w 5 miesiącu ciąży.

Ten przypadek przekroczenia, nie miał charakteru zorganizowanego, ale eskapada rodziny, która deklarowała, że podążała na Zachód Europy, mógł się skończyć tragicznie.

Funkcjonariusze BiOSG w ciągu pól roku ujawnili również spory przemyt towarów ( jak w tabelce)

sg6

Funkcjonariusze BiOSG uczestniczą w misjach poza granicami kraju. W tym półroczu 2017 roku było na misjach 31 funkcjonariuszy (24- Agencja FronteX i 6 – umowy bilateralne).

Obecnie 42 funkcjonariuszy wchodzi w skład puli FrontteX-u a bilateralne porozumienia międzypaństwowe – 93 funkcjonariuszy.

sg7

 

 źródło: BiOSG/mjr E. Pikor

28-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: