REKLAMA

Przedszkole w Grabownicy Starzeńskiej w międzynarodowym projekcie edukacyjnym

Program Solidarność. Podaj dalej! to projekt realizowany międzynarodowo od 2016 roku równolegle we Francji, Chorwacji, Hiszpanii i Polsce. Opiera się na prostym pomyśle przypominającym ideę „wiadomości w butelce”. Co roku, 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez same zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci.

Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.

Przed napisaniem kartek młodzi ludzie wraz ze swymi nauczycielami poruszają tematy związane z dyskryminacją, migracją, ubóstwem, rosnąca nietolerancją i różnymi formami wykluczenia. Uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które za nimi stoją. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

126623818_1109221769597164_690462588195750263_n1-1

W tym roku po raz pierwszy w historii programu to uczniowie i uczennice mogli zdecydować, jakie tematy i zagadnienia będziemy poruszać. Młodzi ludzie dokonali również ostatecznego wyboru fotografii, które znajdą się na pocztówkach.

Dzieci będą z nauczycielkami analizowały fotografie, rozmawiały o potrzebie tolerancji i poszanowania praw człowieka, ale zamiast pisać wiadomość do wybranych odbiorców, wyrażą swoje emocje, uczucia za pomocą rysunku. Do realizacji zadań w programie zaprosimy także rodziców.

Nasze przedszkole po raz pierwszy bierze udział w programie jako jedyne przedszkole w Polsce. Przyjęci zostaliśmy na zasadzie eksperymentu, czy dzieci w wieku przedszkolnym podołają tak poważnym tematom. I już są pierwsze efekty. Grupa 5 latków wraz panią Zofią Wojnowską – dyrektorką przedszkola- poruszała na zajęciach temat tolerancji, dyskryminacji i poszanowania praw człowieka. Na podstawie bajeczki „Przygoda w paski” i wybranych ilustracji dzieci dyskutowały o tym, z jakiej przyczyny można kogoś dyskryminować, wykluczać i czy tolerancja jest nam dzisiaj potrzebna. W efekcie dzieci wspólnie przygotowały plakat o tolerancji. Teraz czekamy na materiały z Centrum Edukacji Obywatelskiej, aby móc poprowadzić kolejne zajęcia.

Efekty pracy w grupach są przedstawiane na międzynarodowym komunikatorze SLACK. I tutaj nasze działania zostały dostrzeżone przez koordynatorkę programu, P.Agnieszkę Gwiazdowicz. Wieść o nas poszła w świat.

źródło: Serwis internetowy Gminy Brzozów
Zofia Wojnowska
Dyrektor PS w Grabownicy Starzeńskiej

02-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)