REKLAMA

Projekt „Akademia Leonarda ze Wzdowa” (FILM, ZDJĘCIA)

Z dużym zaangażowaniem dzieci odbyły się działania projektu „Akademia Leonarda ze Wzdowa” w ramach programu Fundacji BGK „Dzieci Kapitana Nemo”. Celem tego nowego programu jest przypomnienie mniej znanych sylwetek Polaków, których osiągnięcia, odkrycia czy wynalazki zrewolucjonizowały myśl ludzką i zmieniły postrzeganie świata, będąc przykładem i inspiracją dla młodych Polaków. Dokładnie w takie założenia programu wpisuje się postać mało znanego, urodzonego i zamieszkałego w XIX wieku we Wzdowie, Adama Ostaszewskiego.

1

Był niezwykłą osobą – rysował, malował, rzeźbił, latał samolotami i konstruował modele różnych pojazdów. Interesował się optyką, fizyką, akustyką, hydrostatyką, elektrycznością i magnetyzmem, chemią, mechaniką, zoologią, botaniką, mineralogią, paleontologią, geologią, agrotechniką, geografią, historią, archeologią, heraldyką, muzyką, architekturą, sztuką, sportem i techniką. Uprawiał jazdę konną, szermierką, kolarstwo i jazdę autem, znał ponad 20 języków. Mnogość talentów i ogrom osiągnięć tej postaci może być z pewnością autorytetem i wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia, stąd pomysł na napisanie projektu „Akademia Leonarda ze Wzdowa”, w ramach którego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy mogli rozwijać swoje talenty poprzez udział w warsztatach z robotyki, modelarstwa, języka angielskiego. Do prowadzenia działań projektowych zaangażowani byli pasjonaci, osoby z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Wśród tych osób była pani Agata Skarbek właścicielka lokalnej, prywatnej szkoły języka angielskiego, która w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą wprowadza kreatywne formy nauki, dzięki czemu proces ten staje się łatwy, przyjemny i bardzo efektywny. Niezwykle ciekawe, pomysłowe i wymagające specjalistycznej wiedzy były warsztaty konstruktorskie z robotyki, podczas których dzieci były twórcami robotów programowanych nawet na reagowanie na kolory i wykonywanie konkretnych zadań. W ten fascynujący świat nowoczesnej techniki dzieci wprowadził pan Michał Schmidt – student automatyki i robotyki, doświadczony instruktor-edukator w tej dziedzinie. W tajniki modelarstwa dzieci wprowadzane były przez pana Marka Siadkowskiego, wieloletniego trenera i wolontariusza propagującego modelarstwo w naszym kraju. Odbyły się również spotkania podczas których pracownik Muzeum Regionalnego w Brzozowie i zarazem przewodnik beskidzki, Mateusz Podkul przybliżał dzieciom informacje na temat bohatera projektu. Ciekawą formą przekazu była żywa lekcja historii – wyjazd do miejsc w których żył i pracował Adam Ostaszewski oraz jego rodzina. Podążając tymi śladami dzieci odwiedziły pałac we Wzdowie – siedzibę rodziny Ostaszewskich a także Ladzin, Klimkówkę i Grabownicę Starzeńską. Przedsięwzięcie realizowane było przez Fundację poMocni ze Starej Wsi we współpracy z Gminą Brzozów, Muzeum Regionalnym w Brzozowie oraz Szkołą Podstawową nr 1 w Przysietnicy. Prezes Fundacji poMocni Alicja Tomoń składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym i współpracującym w realizacji projektu.

Alicja Tomoń
źródło: Serwis internetowy Gminy Brzozów

Bez-tytułu-2

video: youtube.com / P. Media 

02-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)