REKLAMA

Premier: Od czwartku powracają godziny dla seniorów w sklepach! (WIDEO)

|

Premier: Od czwartku powracają godziny dla seniorów w sklepach! (WIDEO)

WARSZAWA / POLSKA. Od najbliższego czwartku, czyli od 15 października powracają godziny dla seniorów w sklepach. O tej decyzji poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Ej9tiPXX0AE9iEF

Foto: Adam Guz / KPRM

W sobotę na konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tuż po zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformował o strategii działań związanych z epidemią koronawirusa.

Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów- to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki – na normalnych obrotach – mówił Mateusz Morawiecki.

Od czwartku 15 października powracają tak zwane godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, czy drogeriach. Tego dnia premier ma też poinformować o kolejnych planach działań związanych z epidemią COVID-19.

Ej9wjTLXcAAKdDU

Foto: KPRM

Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów, to może ocalić życie. Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00. Ta zasada obowiązuje od 15 października – zakomunikował premier.

Zaostrzone zostaną też zasady epidemiczne w Domach Pomocy Społecznej i placówkach opieki. W ramach pomocy 38 milionów złotych zostanie przekazanych do Domów Pomocy Społecznej celem zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia pracowników. KPRM zaleca również maksymalne ograniczenie kontaktu dla osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70 roku życia.

Tak jak wiosną warto dziś podkreślić, że od naszej współpracy, od tego czy jesteśmy jedną drużyną wiele zależy. Zapraszam opozycję do rozmów, byśmy jak najszybciej zwalczyli kolejną falę koronawirusa i zadbali o naszych seniorów i naszych obywateli – podsumował premier Morawiecki.

EjzouyNXsAco0Zl

Foto: KPRM

Od dziś żółta strefa obowiązuje na terenie całej Polski, oprócz tej strefy, która jest czerwony. Dziś „naciskamy hamulec” – proszę, by te standardy które obowiązują stały się przedmiotem naszej wspólnej odpowiedzialności – przypomniał podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek zostało podpisane rozporządzenie dotyczące norm obsługi łóżek intensywnej terapii. Obecnie baza tak zwanych łóżek covidowych w Polsce to ponad 11 tysięcy. Minister Niedzielski dodał również, że sobotę Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku Remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19. Systematyczne dostawy leku będą trwały do marca.

Patrząc na ogólną sytuacje epidemiczną pamiętajmy, że naciśnięcie tego hamulca zależy również od nas. Od dziś obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa – to nasze skuteczne narzędzie ograniczania transmisji koronawirusa – dodał minister zdrowia.

Źródło: KPRM / Twitter, Facebook

10-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)