REKLAMA

„Portrety” Katarzyny Błaż. Zapraszamy na wystawę!

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Sobotnie popołudnie, 19 października, zgromadziło wielu miłośników sztuki, którzy przybyli do Muzeum Regionalnego w Brzozowie na otwarcie ekspozycji czasowej „Portrety”, której autorką jest rodowita brzozowianka, niezwykle utalentowana – Katarzyna Błaż.

Owoce talentu Katarzyny Błaż mieli okazję obejrzeć goście: Magdalena Korona – radna Rady Powiatu w Brzozowie, Katarzyna Federczak z Wydziału Spraw Społecznych UM w Brzozowie, Krystyna Rymarz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowie, Barbara Piotrowska – dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 w Humniskach, Halina Kościńska – była dyrektor brzozowskiego muzeum, Stanisław Kułak – sołtys Humnisk-Duża Strona, Mariusz Fic – sołtys Humnisk-Skrzyżowanie, artyści związani z regionem brzozowskim: Agnieszka Mrozek, Bogdan Kubal, Anna Sawicka i Katarzyna Tercha-Frankiewicz, rodzina, znajomi i przyjaciele bohaterki spotkania oraz sympatycy brzozowskiego muzeum.

Na wystawie, która jest pierwszą indywidualną wystawą młodej artystki, znajduje się trzydzieści prac wykonanych różnymi technikami, takimi jak: suche pastele, ołówek, suchy pędzel czyli technika drybrush i kredka.

Kilka słów o artystce…

Katarzyna Błaż – jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie. Obecnie studiuje na czwartym roku biotechnologii na Politechnice Rzeszowskiej. Od kilku lat rozwija swoją pasję, którą jest rysunek realistyczny. W tej dziedzinie jest samoukiem, i jak sama mówi: „piękno sztuki tkwi w tym, iż można ją odkrywać samodzielnie”. Każdą wolną chwilę spędza na nauce nowych technik oraz doskonaleniu już poznanych. Głównym kierunkiem jej twórczości są portrety ludzi oraz zwierząt. Zdecydowanie ulubioną, a także jej pierwszą z poznanych metod jest rysunek ołówkiem. Aktualnie wykonuje portrety także węglem, suchymi pastelami, kredkami oraz techniką drybrush.

Wśród znajdujących się na wystawie obrazów oglądamy portrety. Portret, podobizna, konterfekt – to artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych.

Rozróżniamy wiele typów portretu ze względu na: upozowanie głowy, ujęcie postaci, liczbę osób, okoliczności powstania, pozycję społeczną modela, przeznaczenie i funkcję, metodę tworzenia czy też czynniki specyficzne.

Atmosferę dzieła określa wybór konkretnej techniki, i tak np. rysunek węglem wywołuje nastrój gniewu i buntu, ołówek umożliwia uzyskanie szerokiego zakresu tonów i nadaje portretowi głębię, zaś piórko i tusz pomagają oddać charakter portretowanej osoby. Bardzo ważne jest oświetlenie, które wpływa na wygląd portretowanej osoby, i tak np. delikatne światło z boku nadaje bardziej wyrazistego wyglądu profilowi twarzy portretowanego, oświetlenie od dołu wytworzy niepokojący, tajemniczy nastrój, a silne światło padające wprost spłaszcza rysy.

Oczy. Oczy są zwierciadłem duszy. Czy mogą kłamać? Chyba nie – tak śpiewał Jan Pietrzak. Już w starożytności człowieka oceniano właśnie po oczach i mówiono, że są zwierciadłem naszej duszy. W oczach wyczytamy osobowość drugiego człowieka, stan jego ducha i emocje. A co możemy wyczytać w oczach, które patrzą na nas z portretów, które wyszły spod ręki Katarzyny Błaż? Dostrzegamy emocje, być może rozpoznamy charakter postaci i możemy „utonąć” w głębi spojrzenia. Oczy są poza zasięgiem naszej woli, w nich wyczytamy fałsz, podstęp, miłość czy zdradę.

Dziękuję moim przyjaciołom, (…) którzy bardzo mnie wspierali. Dziękuję także moim rodzicom, do których kieruję moje największe podziękowania – w bardzo wzruszających słowach powiedziała Katarzyna Błaż. Tacie, że odziedziczyłam jakąś tam cząstkę talentu po nim, a mamusi, za to że mnie wspiera we wszystkim co robię i zawsze chwali.

Na zakończenie swoim występem artystycznym, cudownym oraz niezwykle wzruszającym śpiewem, uświetniła spotkanie Sabina Kułak – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Sanoku, w klasie wokalu. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali, solistką zespołu SOUL. Brała udział w nagraniu dwóch płyt „Uwierz Polsko” i „Dzieci Niepodległej” oraz dwóch teledysków „Egzekucja w Markowej” i „Dla Niepodległej szli”. Występowała w Pałacu Wilanowskim i Zamku Królewskim w Warszawie na Ogólnopolskiej Gali Laureatów Piosenki Patriotycznej. Tego wieczoru zaśpiewała: „Jej portret” Bogusława Meca, „Over the Rainbow” Judy Garland, „Autumn leaves” Erica Claptona i „Nie wierz mi” Anny Jantar.

Wystawa potrwa do 17 listopada. Serdecznie zapraszamy!

źródło: Serwis internetowy gminy Brzozów / ag
Fot. Marzena Kędra

22-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)