REKLAMA

Podkarpacie otrzymało blisko 14 mln zł na pomoc uchodźcom

PODKARPACIE. Wojewoda Ewa Leniart oraz przedstawiciele przygranicznych samorządów organizujących punkty recepcyjne na Podkarpaciu podsumowali dotychczasowe działania związane obsługą ruchu migracyjnego.

DSC09046-1200x885

Od 24 lutego br. podkarpacki odcinek granicy przekroczyło już ponad 1 mln uchodźców. Podkarpacie, zgodnie z założeniami, jest województwem recepcyjnym. Na naszym terenie działa 6 punktów, w których osoby uciekające przed wojną mogą liczyć na pierwsze zaopiekowanie i wsparcie.

Pierwszy etap działań związanych z organizacją punktów recepcyjnych, pomocy medycznej, pomocy psychologicznej oraz transportu jest finansowany z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Na ten cel wojewoda podkarpacki, z rezerwy ogólnej, otrzymał 13,9 mln zł i te środki finansowe są dystrybuowane do podmiotów współpracujących w zakresie funkcjonowania punktów recepcyjnych na terenie naszego województwa – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Na 6 punktów recepcyjnych w naszym regionie zaplanowano 4,36 mln zł. Do tej pory przekazano 3,1 mln zł dla 6 organów samorządu terytorialnego, które otrzymały polecenia organizacji takich punktów.

Jak podkreśliła wojewoda, kluczowym elementem – z uwagi na rolę województwa podkarpackiego jako regionu recepcyjnego – zapewniającego sprawny transfer osób do miejsc zakwaterowania przygotowywanych w kraju jest organizacja transportu. Logistyka transportowa oparta została o przewoźników kolejowych oraz autokary dysponowane przez Państwową Straż Pożarną. Natomiast ważną rolę pełni również tabor autokarowy wykorzystywany w ruchu wahadłowym pomiędzy przejściami granicznymi – punktami recepcyjnymi oraz dworcami kolejowymi. Na organizację tych działań zabezpieczono łącznie 4,89 mln zł.

– Dodatkowo zabezpieczone zostały punkty medyczne funkcjonujące zarówno na granicy, jak też w punktach recepcyjnych. W tym zakresie przeznaczona została już w tej chwili kwota 1,2 mln zł dla samorządu województwa podkarpackiego oraz powiatu sanockiego, czyli organów prowadzących stacje pogotowia ratunkowego w Przemyślu, Rzeszowie oraz Sanoku – poinformowała wojewoda. Jak podkreśliła, punkty medyczne od początku swojej działalności interweniowały 5023 razy, w tym 856 interwencji dotyczyło dzieci.

Równie ważną kwestią jest kwota 600 tys. zł, które zostały przeznaczone na organizację pomocy psychologicznej dla uchodźców i tutaj stosowne dyspozycje zostały wydane dla starostów powiatowych: bieszczadzkiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego oraz prezydenta miasta Przemyśla – mówiła wojewoda.

Ewa Leniart podkreśliła, że w związku z wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w przypadku wyczerpania środków finansowych z rezerwy ogólnej budżetu państwa, zadania określone w ustawie finansowane będą z Funduszu Pomocy. Fundusz ten powstał w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.

Działania mające bardzo szeroki wymiar są możliwe dzięki bliskiej współpracy z organami samorządowymi i chciałabym zaangażowanym samorządom bardzo serdecznie podziękować za to, że podjęły wyzwanie i tak sprawnie realizują nałożone na nich zadania w bardzo bliskiej współpracy zarówno z wojewoda podkarpackim, jak też ze wszystkimi agendami rządowymi, a w szczególności ze służbami mundurowymi – dodała.

O swoich doświadczeniach w organizacji punktów recepcyjnych mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele samorządów przygranicznych.

– Na terenie powiatu jarosławskiego funkcjonują dwa punkty recepcyjne – w Młynach i w Korczowej. Największa liczba dobowa uchodźców przebywających w Młynach to 6 – 8 tys. osób – powiedział starosta powiatu jarosławskiego Stanisław Kłopot, który podziękował wszystkim podmiotom zaangażowanym w sprawne funkcjonowanie punktów, służbom zapewniającym bezpieczeństwo, ale też wolontariuszom, którzy są ogromnym wsparciem w codziennych działaniach.

DSC09115-1200x800

Głos zabrał również Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów, na terenie której funkcjonuje przejście graniczne w Budomierzu oraz punkt recepcyjny w Krowicy Samej, oddalony ok. 3 km od granicy. Uzupełnieniem działań realizowanych w punkcie recepcyjnym jest pomoc uchodźcom przed samym przejściem granicznym Budomierz-Hruszew, gdzie gmina Lubaczów we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Państwową Strażą Pożarną oraz Caritas postawiła ogrzewane namioty Komendy PSP w Rzeszowie.

Punkt recepcyjny w Krowicy Samej to miejsce, w którym koncentruje się współpraca wielu osób i wielu podmiotów – mówił Wiesław Kapel, który również podziękował za zaangażowanie przedstawicielom samorządów, administracji rządowej, służb mundurowych, wolontariuszom, harcerzom, Caritasowi i wszystkim osobom, które aktywnie wspierają uchodźcom z Ukrainy.

źródło: PUW


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czas na kolej od Jasła po Łupków i Krościenko! Podpisz PETYCJĘ do sejmiku (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT BIESZCZADZKI. Zderzenie dwóch osobówek. Interweniowało pogotowie z Przemyśla (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

18-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: